Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Jsou události, které se dotýkají pouze jejich přímých účastníků. Pak jsou ale také ty, které se na dlouhou dobu zapíší do paměti celého národa. A právě jednou z takovýchto událostí jsou bezesporu povodně, které postihly Českou republiku přesně před 15 lety.
Vše začalo v pátek 4. července, kdy střední Evropa byla pod vlivem zvlněné studené fronty. Ta postupovala pozvolna od jihozápadu k severovýchod a její přechod byl provázen na celém území četnými bouřkami a místy i lijáky. Nad Alpami se její postup začal zpomalovat a studený vzduch se dostal do severozápadního Středomoří. Vytvořila se prohlubující se tlaková níže, která postupovala 5.-6. července směrem k severovýchodu na západní Ukrajinu. Tím byl nastartován mechanismus, který přinesl mimořádné množství srážek ve východní části území ČR.
Další vývoj situace byl v novodobé historii zcela výjimečný. Obvykle trvá počasí při výskytu podobné situace jeden až tři dny, tentokrát pokračovaly silné deště ještě o dva dny déle a významně se projevil návětrný efekt, tedy zesilování úhrnů spadlých srážek na návětrné straně Krkonoš, Orlických hor, Jeseníků a Beskyd. Na několika místech překročil 5denní úhrn srážek více než 500 mm a opakovatelnost výskytu 500 let.
9. července začaly srážky ustávat, aby 17. 7. začlo druhé srážkové období. Tlaková níže se začala prohlubovat a do 19. 7. postoupila přes Čechy a Moravu k severovýchodu nad Slezsko. Vydatné srážky trvaly na návětří severních pohraničních hor, zejména v Krkonoších.
Následkem dešťů stouply hladiny řek a povodně tak postihly třetinu území České republiky – především Moravu a východ Čech. Mezi nejvíce postižená města patřila Ostrava, Opava, Otrokovice, Přerov a Olomouc. Dohromady poničily povodně 536 měst a obcí v 34 okresech.
Voda řádila nejen v centrech velkých měst, ale postihla i menší obce. Symbolem léta roku 1997 se staly Troubky. Malá obec na Přerovsku, kterou voda téměř srovnala se zemí – zničila 150 domů a 9 lidí připravila o život.
Povodně z roku 1997 jsou těmi nejhoršími, které naši republiku postihly. Vyžádaly si 50 lidských životů a 80.000 lidí muselo být evakuováno.
Materiální škody dosáhly 63 miliard korun. Vyšší škody způsobily pouze povodně v roce 2002 – 73,1 miliardy korun. Ty ale nebyly tak tragické, protože si vyžádaly „pouze“ 17 lidských životů.
Říká se, že vše špatné je k něčemu dobré. Pokud bychom měli hledat něco dobrého i v tomto případě, pak je to uvědomění si nebezpečí. Povodně v roce 97 přišly osm let po revoluci. V době, kdy všichni žili v iluzi, že žijeme v bezpečí. „Nepřítel ze západu“ přestal hrozit a žádné jiné nebezpečí tu dlouhá desetiletí nebylo. Postupně tedy byly zrušeny štáby civilní ochrany a ze škol zmizela příprava na mimořádné události.
Červenec 97 byl pro mnohé krutým vystřízlivěním…
V pokračování článku se podíváme na to, jak je Česká republika na obdobné povodně připravena dnes.
Přidat komentář