Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Aktuálně

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Vyplnily se prognózy meteorologů a přes Českou republiku postupují vydatné deště. Sledujeme situaci.

19:00 Kolem 18. hodiny překročilo Labe v Němčicích 1. SPA. Ten je dosažen aktuálně také v Přelouči.

23. července 08:00 Všechny vodní toky ve sledovaném území zaznamenávají pokles. Výjimkou je pouze Labe, které by podle aktuálních propočtů ČHMÚ mělo kulminovat v průběhu zítřejšího dne na rozmezí 1. a 2. SPA.

15:50 Povodí Labe: V odpoledních a večerních hodinách očekáváme postupné ustávání srážkové činnosti. Do té doby očekáváme ještě dosažení úhrnů  10 – 25 mm a to na severu a severovýchodě území. Vzhledem k těmto srážkám lze i nadále během dne očekávat trvání dosažených stupňů povodňové aktivity a mírné kolísání vodních stavů na celém území. Výraznější pokles vodních stavů a průtoků v horních úsecích toků lze očekávat až během noci a zítřejšího dne.

14:55 Podle modelové předpovědi ČHMÚ by mělo Labe v Přelouči během zítřejšího dopoledne překročit 1. SPA a kolem poledne kulminovat tesně nad touto hodnotou. V Němčicích by Labe nemělo dosáhnout 1. SPA.

14:30 ČHMÚ: Během dnešního dne bude srážková činnost postupně od jihozápadu ustávat a v oblastech, kde se nyní vyskytují 3. SPA, by mělo napršet většinou 5 až 15 mm, jen ojediněle kolem 20 mm srážek. Situace na našich řekách by se tudíž měla postupně stabilizovat.
Další významnější srážky očekáváme na východě našeho území v noci ze soboty na neděli. Na východě Moravy a Slezska by mělo za 12 hodin spadnout 10 až 40 mm, ojediněle kolem 50 mm srážek. Povodí v uvedených oblastech je rovněž nasycené, a proto nelze v důsledku těchto srážek zcela vyloučit vzestupy hladin řek, včetně dosažení některého ze stupňů povodňové aktivity. Dle potřeby budeme vydávat další výstražnou informaci.

14:15 Hladiny vodních toků na Pardubicku a Chrudimsku pozvolna klesají, žáný z nich v současné době nepřekročil 1. SPA. Stoupá pouze Labe v Němčicích, které je zhruba na polovině jednoletého průtoku.

12:10 Meteorologové právě vydali novou výstrahu. Povodňové ohrožení platí v Královéhradeckém, Olomouckém a Libereckém kraji. Pro Pardubický kraj zatím není v platnosti žádná výstraha.

09:50 VD Seč zvýšilo odtok, Chrudimka v Padrtech překročila 1. SPA.

22. července 09:05 1. SPA překročila dvě hodiny po půlnoci Chrudimka v Přemilově, vzestup se následně zastavil. Křižanovická přehrada stále silně upouští, od včerejšího maxima klesla hladina o 0,7 m. Stoupá naopak hladina VD Seč, odtok je v současné době 9,6 m3/s.
Podle informací Povodí Labe bude přes den převážně oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť, ojediněle bouřky. Na severu a  severovýchodě území v první polovině dne ještě zataženo s deštěm. Vzhledem k pokračujícím srážkám lze i nadále během dne očekávat vzestup případně kolísání vodních stavů v na celém území .

22:10 Chrudimka je ovlivněna především VD Křižanovice, kde vodohospodáři kolem 19. hodiny zvedli odtok na dvojnásobek předchozí hodnoty. V současné době se podařilo snížit hladinu na úroveň před dešti.

21:00 Chrudimka ve Slatiňanech kolem 19. hodiny.

[nggallery id=55]

20:45 Chrudimka se v podvečer přiblížila k 1.SPA. V Hamrech schází k 1. stupni 2 centimetry a průtok je v současné době na úrovni N1 (jednoletý průtok).
Odtok z VD Křižanovice stoupl na 11,73 m3/s. Ještě včera se pohyboval kolem 0,6 m3/s.

17:20 Hasiči Pardubického kraje během dnešního propršeného dne odčerpávali vodu, která zatopila sklep v Prachovicích, odtud přejížděli ke koupališti, kde byl ucpaný mostek, který pročistili, aby nedošlo při případném ucpání k zaplavení okolí. Ve Svitavách, Svojanově, Kladrubech nad Labem, Městečku Trnávka, ve Skutči, Horce, Starých Čívicích i Ústí nad Orlicí hasiči odstraňovali stromy, které popadaly na vozovky a bránily plynulému silničnímu provozu. V Heřmanově Městci pak hasiči pomocí háků odstraňovali z potoka naplavenou kládu, jež se tam zasekla. V Městečku Trnávka v odpoledních hodinách bylo nutné odklidit naplaveniny pod mostkem.

17:15 Na Seči od půlnoci spadlo více než 65 mm srážek.

17:10 Informační zpráva Povodí Labe: Od rána byly na srážkoměrných stanicích na území ve správě Povodí Labe zaznamenány další větší srážky. V oblasti Jizerských a Lužických hor byly naměřeny srážkové úhrny 25 – 35 mm, v oblasti Krkonoš 5 – 30 mm. Nově byly vyšší srážkové úhrny zaznamenány na srážkoměrných stanicích na Vysočině, kde se úhrny pohybovaly v rozmezí 25 – 45 mm.
Během dnešního dne a noci se očekává vydatný déšť na Děčínsku, Liberecku, ve východních Čechách. Očekávají se úhrny srážek za 24 hodin 30 – 50 mm, v Jizerských horách ojediněle kolem 70 mm. Vzhledem k těmto srážkám lze očekávat i nadále vzestup vodních stavů na Smědé a horním toku Jizery nad úrovní 3. SPA. Aktuálně byl opětovně dosažen 2. SPA na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou.

12:25 Situace pohledem meteorologického radaru.

12:15 Během dnešního dne se očekává vydatný déšť na severu a severovýchodě republiky, zejména v horských oblastech. Srážkové úhrny zde mohou dosáhnout 40 – 50 mm za 24 hodin.
Na Pardubicku ani Chrudimsku nebyl na žádném toku dosažen 1. SPA.

12:00 Křižanovická přehrada začala výrazně upouštět. Zatímco v 9 hodin činil odtok 0,61 m3/s, o dvě a půl hodiny později už byl na 5,20 m3/s.

11:00 Meteorologové vydali v 10:30 novou výstražnou informaci. Pro Pardubický kraj stále platí varování  před vydatným deštěm a nově také povodňová bdělost.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

5 komentář(ů) článku Aktuálně

  • Pardubák

    To je děsné, co se poslední dobou děje. Každý rok jsou někde povodně, to dřív rozhodně nepamatuju. Jestli to půjde takhle dál, tak se máme na co těšit. Které povodně vlastně byly v pardubicích nejhorší? 2002?

  • Martinka

    Mohu mít prosím dotaz, jak to vypadá s Chrůďou u SLatiňan? dík.

    • V Pardubickém kraji není nikde dosažen stupeň povodňové aktivity. Chrudimka ve Slatiňanech (respektive profil Svídnice) je aktuálně na 48 cm a 1. SPA je až při dosažení 104 cm.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: