Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Aktuální informace k radiační situaci

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Měřící místa kontaminace ovzduší Radiační monitorovací sítě ČR zaznamenala v rámci rutinního monitorování v posledních dvou týdnech přítomnost stopových množství radioaktivního jodu I-131 v ovzduší. Jde o velmi nízké koncentrace na úrovni mikro Bq/m3 v aerosolové i plynné formě.

Přestože obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožuje zdraví obyvatel, vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost pokyn ke změně režimu monitorování tak, aby bylo získáno co nejvíce dat.
Je podrobně sledován další vývoj situace za účelem možné lokalizace a identifikace zdroje, který se s vysokou pravděpodobností nachází mimo území ČR. Původ zdroje kontaminace není zatím znám. Nebylo zjištěno žádné zvýšení koncentrace jiných umělých radionuklidů, což naznačuje, že se nejedná o havárii jaderné elektrárny.
Naměřené hodnoty koncentrace radioaktivního jodu I-131 v ovzduší se pohybují zhruba v úrovních, jaké byly na území České republiky v březnu 2011 po havárii JE Fukušima. Lze zcela vyloučit, že současná kontaminace je způsobena únikem z Fukušimy. Je velmi nepravděpodobné, že by příčinou byl únik z jaderné elektrárny.  I -131 se používá např. ve velkém množství v lékařství (při radioterapii rakoviny štítné žlázy).

Česká republika informovala 10.11. Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) a požádala o pomoc při identifikaci zdroje, který je s vysokou pravděpodobností mimo území ČR.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: