Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Bezpečné koupání

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Sotva vydala policie tiskovou zprávu o špatném parkování řidičů znemožňujících průjezd záchranářům u písníku Hrádek, už taková situace nastala. Záchranáři kličkovali v koloně parkujících vozidel a vrtulník musel usednout na křižovatku silnic spojující obce Lázně Bohdaneč, Dolany, Staré Ždánice a Hrádek.

Co se stalo? Poklidné koupání mnoha lidí narušil hlasitý křik hloučku osob volajících o pomoc. V písníku se přímo před jejich zraky topil chlapec, který ještě neoslavil 18. narozeniny. Štěstí v neštěstí měl mladý muž v tom, že u písníku trávil svůj volný čas policista z obvodního oddělení Dubina, který tonoucího mladíka v bezvědomí uchopil takzvanou „kravatou“ a plaval s ním ke břehu. Tam už stál další obětavý muž z vězeňské služby, který mu zhruba 75kilogramového tonoucího pomohl vytáhnout na břeh. Jeden se ujal umělého dýchání, druhý masáže srdce.
Stačil okamžik a mladý muž v bezvědomí začal vykašlávat vodu, což bylo dobré znamení. Než přijeli zdravotníci, oběma zachráncům poskytovali rady odborníci z tísňové linky 155. Zhruba po 15 minutách se z oblohy snesl k písečné zemi vrtulník. Pilot ani nedosedl, z vrtulníku vyskákali lékaři a vrtulník odletěl na nejbližší křižovatku silnic. Mladý muž byl letecky transportován do královéhradecké fakultní nemocnice.

Video: Jan Hrabal
Policista z Obvodního oddělení Pardubice 3 bere své konání za naprosto samozřejmé. Nebylo tomu tak prý poprvé. Na stejném místě zhruba před dvěma roky zachraňoval muže, který si při skoku do vody poranil páteř.  Když plaval pro tonoucího včera, měl celé tehdejší dění před očima. Tenkrát prý byla situace ještě složitější, protože tonoucí nebyl na hladině.

Pravidla bezpečného koupání:

 • Nikdy neskákejte hned do vody, ale pozvolna se osmělte. V opačném případě hrozí nebezpečí srdečního selhání a utonutí.
 • Nikdy neskákejte po hlavě do neznámé vody, kde nemusíte správně odhadnout hloubku nebo nebzepečné předměty.
 • Nepřeceňujte své plavecké dovednosti. I pokud jste dobrými plavci počítejte s možností náhlé změny počasí, podchlazení nebo svalové křeče. Pokud plavete samostatně dále od břehu, využijte nafukovací pomůcku.
 • Pokud je to možné, vždy se vydávejte k vodě ve více lidech. Minimálně jeden z vás by měl mít u sebe mobilní telefon pro případné přivolání pomoci.
 • Při skocích do vody se vždy přesvědčte, že člověk před vámi vyplaval a neohrozíte ho.
 • Při vodních hrách se průběžně přesvědčujte, zda nikdo ze skupiny nechybí.
 • Pokud dojde k tonutí, vytáhněte tonoucího na břeh a zprůchodněte dýchací cesty záklonem hlavy. Pokud postižený nezačne dýchat, zahajte resuscitaci.
  Další člověk by měl okamžitě přivolat pomoc a řídit se pokyny, které obdrží.
 • Pokud na místo letí vrtulník letecké záchranné služby, upozorněte na sebe máváním nejlépe světlou látkou (osuška). V blízkosti nepokládejte žádné lehké předměty, které mohou ohrozit vrtulník. Pokud nejste u postiženého, na vrtulník NEMÁVEJTE.
 • Připravte se, že přistávající vrtulník rozvíří vzduch a pravděpodobně odlétnou nafukovací matrace, deky a podobně.
 • K vrtulníku se nikdy nepřibližujte do úplného zastavení rotorů.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: