Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Blízko smrti

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Takový je název jedné z prezentací soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež“, která se konala koncem března v Pardubicích a zúčastnila se jí děvčata třídy VI. A ze Základní školy Chrudim, Dr. J. Malíka – Veronika Kőnigová, Terezie Starková a Vendula Kőnigová.

IMG_0020

Proč si vybrala téma předlékařské laické první pomoci? Jsou členkami oddílu Mladých hasičů, kde se učí základy první pomoci pod vedením Lukáše Michálka. Děvčata zajímalo, co znají z tohoto oboru žáci v naší škole. Zda vědí, jak se zachovat a jak postupovat při nejrůznějších zdravotních problémech.

Na začátku byl nápad a pak už přišly na řadu knihy, publikace a především pomoc členky OS ČČK Chrudim, která jim byla odborným poradcem.
Děvčata vytvořila dotazník s otázkou Co je resuscitace? A zeptala se čtyřiceti žáků šestých tříd. Správnou odpověď získaly od 45% respondentů, což je přimělo vyzkoušet si znalosti svých spolužáků v praxi.

Dívky postavily tříčlenné hlídky a pozorovaly, jak ostatní spolužáci reagují v situaci simulující člověka v bezvědomí. Vše poctivě zapsaly, spočítaly a zanesly do grafu.

Jak celý „pokus“ dopadl?

Záchrannou službu zapomnělo zavolat 48% žáků. A jak byli rychlí ? 22% žáků volalo záchrannou službu do minuty, 19% do 2 minut , 11% za déle než 3 minuty. Celou resuscitaci zvládlo 66% žáků.

Děvčata se zúčastnila takové soutěže vůbec poprvé. Je proto velkým úspěchem, že postoupila do krajského kola. Tam sice nezvítězily, ale to nic nemění na tom, že už mají téma na příští festival.

Z celého „projektu“ však vyplynula jedna věc, za kterou si dívky zaslouží velké poděkování. Je to zavedení besed a přednášek o předlékařské první pomoci do školy. Vždyť i řešení simulovaných situací může jednou zachránit lidský život.

Šárka Klváčková

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: