Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Brány k hasičům byly otevřené po dva dny, přišlo pět stovek lidí

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Hned po dva dny (pátek a sobota) mohli všichni příznivci hasičů nahlédnout za brány požární stanice v Pardubicích. Ač po oba dva dny chvílemi z nebe padaly dešťové kapičky, stovky lidí to od návštěvy hasičské stanice neodradilo.

Připraveny byly zajímavé ukázky – například záchrana osoby z výšky pomocí evakuačního trojúhelníku a dále transport zraněné osoby z věže na věž, tedy horizontální transport (přemostění). Hasiči využívají takového transportu zejména v nepřístupném terénu a při povodních, kde je nutno přepravit nejen záchranáře, ale hlavně bezpečně evakuovat osoby přes zatopený prostor.

Obtížné situace při dopravních nehodách byly návštěvníkům předvedeny hned třikrát. Pokaždé bylo havarované vozidlo v jiné poloze, tím hasiči divákům dokázali, že jsou připraveni na jakýkoliv zásah. „Po zajištění stability vozidla a zajištění zraněné osoby je vždy úkolem hasičům vyprostit raněného. Pomocí hydraulických nůžek odstřihneme plech a sloupky vozu tak, abychom se lépe dostali k zaklíněným osobám. Musí si vytvořit dostatečný prostor pro záchranu osoby. Poté opatrně vyneseme osoby mimo vozidlo. Používají se k tomu páteřní nosítka „Skůpram“. Tyto nosítka je možné rozpojit a osobu šetrně přemístit do vakuového lehátka a tím celé tělo znehybnit. Na fixaci zraněného se používá vakuová dlaha,“ přiblížil ukázky ppor. Pavel Červenka, velitel čety na pardubické stanici.

K vidění byl i požár vozidla. Hasiči při ukázce likvidovali požár pomocí vysokotlakého proudu vody, tedy voda byla rozprašována pod vysokým tlakem. Vytvoří se vodní mlha, která nedovolí přístupu vzduchu a dochází tak k uhašení požáru. Je to velmi účinné hašení a hasiči ho často používají. Návštěvníci se také dozvěděli, co dělat, když jim automobil začne hořet a co je nejčastější příčinou vzniku požárů vozidel.

Ten, kdo přišel k hasičům, mohl spatřit i zcela novou techniku – například dvě cisternové automobilové stříkačky CAS 30 se zásobou 9 tisíc litrů vody a 540 litrů pěnidla nebo velitelsko-spojový automobil, který mimo jiné zasahoval již při povodních, evakuační autobus pro 40 osob, automobilový žebřík a smykem řízený nakladač Bobcat. Všechna technika byla pořízena z Integrovaného operačního programu Evropské unie. Divákům se představily i děti – hasičské přípravky z Horních Ředic a Přelovic.

Během dne otevřených dveří byla vyhodnocena také literární soutěž dráčka Ohniváčka, který je maskotem hasičů Pardubického kraje. Do soutěže se zapojily desítky dětí z Pardubicka a okolí. Menší výherci obdrželi nejen věcné ceny v podobě dětských knižních novinek, ale také svítilny, které věnoval Pardubický kraj, ale také plyšového dráčka Ohniváčka. Ti starší, středoškoláci, pak v balíčku nalezli novinky na knižním trhu, svítilny a propagační drobnosti od hasičů.

Kdo nestihl přijít hasičům nyní, bude mít určitě možnost příští rok.
Text: Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
[nggallery id=90]

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: