Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Povodně v létě 2010 byly první rozsáhlou mimořádnou událostí, při níž se Česká televize rozhodla zapojit do vysílání a sběru informací masovým způsobem samotné diváky v postižených oblastech.
Využila k tomu sociální síť Facebook, kam lidé ukládali fotografie, videa a podrobnosti ze zaplavených oblastí. Ty následně využívala zpravodajská ČT24 v průběhu celého mimořádného vysílání.
Dnes Česká televize uspořádala tiskovou konferenci, na níž oznámila spuštění Krizové mapy Česka. Nového projektu, od něhož si slibuje zvýšení informovanosti v průběhu krizových situací a zároveň pomoc složkám integrovaného záchranného systému.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák:
„Krizová mapa by měla sloužit ke dvěma významným účelům. Jeden je ten, abychom díky sociálním sítím a internetu obecně získávali v těchto situacích informace od našich diváků a dokázali je potom pomocí televizní obrazovky prezentovat… Vedle toho chceme napomoci jak záchranným sborům, tak i dobrovolníkům a všem, kteří nasazují nejenom svoje úsilí, ale někdy i životy.“
Krizová mapa Česka je internetová stránka, na níž může kdokoliv zasílat zprávy ze svého okolí, doplněné o fotografie nebo videa. Pro přidání příspěvku přitom může využít sociální sítě, e-mail nebo formulář na webu. Záznamy jsou následně tříděny, kategorizovány, do určité míry ověřovány a nakonec zobrazeny na dynamické mapě.
Samotná aplikace je po většinu času neaktivní a zpřístupněna je až v okamžiku, kdy je její využití vhodné. V takovém případě bude informace o jejím spuštění šířena ve vysílání ČT24.
Krizová mapa Česka není jen nástrojem pro televizní zpravodajství. Zpracované příspěvky čtenářů mohou posloužit také jako doplňkový informační kanál pro základní složky Integrovaného záchranného systému i humanitární organizace. Právě s nimi jsou při vývoji projektu veškeré kroky diskutovány, aby jejich práci nenarušoval, ale naopak aby byl nápomocen.
Hlavním koordinátorem Krizové mapy Česka je Česká televize. Projekt vznikl ze spolupráce se světovou dobrovolnickou sítí The Standby Task Force. Ta pomáhala Spojeným národům v Libyi, nechyběla při záplavách v Pákistánu. Krizová mapa Česka je vybudována na volně přístupné platformě Ushahidi, která byla využita například k mapování násilností v Keni či v Gaze, pomáhala při zemětřesení na Haiti.
Kdopak to asi zaplatil? Zní to určitě hezky, ale k čemu.
Tak nad tím, k čemu to je, také přemýšlím.
Asi bych celý význam rozdělil do dvou rovin:
1. přínos pro ČT – jednoznačně super počin, alespoň z pohledu tvůrců zpravodajství. Obrovské množství „zpravodajů“, kteří zdrama posílají příspěvky a fotky. Co víc si může televize přát.
2. přínos pro IZS a humanitární organizace – Podle ČT má sloužit jako doplňkový informační kanál pro záchranáře a humanitární organizace. Tady už si s přínosem tak jistý nejsem, ale samozřejmě to může být jen tím, že jsem celý projekt špatně pochopil.
Ona ta myšlenka špatná není, koncept USHAHIDI se v zahraničí osvědčil. Jenže tam šlo spíše o propojení většího množství oblastí, což tady nějak nemá moc uplatnění (vzhledem k velikosti ČR).