Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Cvičení „AKTIVNÍ STŘELEC 2013“

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Včera krátce po poledni odstartovalo v pardubickém Gymnáziu Mozartova prověřovací cvičení Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, připraveného ve spolupráci s Pardubickým krajem. Jednalo se o cvičení, jehož cílem bylo připravit policisty na zvládnutí služebního zákroku proti aktivnímu střelci, který se pohybuje ve veřejné budově a svým jednáním přímo ohrožuje životy a zdraví osob.

[singlepic id=1903 w=320 h=240 float=right]Velitelem cvičení byl ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje plk. Mgr. Radek Malíř. Účastnil se ho i hejtman Pardubického kraje a zároveň předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph. D., zástupci policejního prezidia a ministerstva vnitra, členové bezpečnostní rady, ale i ředitelé dalších škol z našeho kraje.
Cvičení probíhalo ve třech obdobných blocích.  První dva byly prověřovací, třetí ukázkový. Prvního se jako zasahující policisté účastnili muži zákona z Pardubic, ve druhém cvičili policisté z Územních odborů Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Jako poslední si vše vyzkoušeli policisté odboru služební přípravy, kteří o tom, co je čeká, měli povědomí.

A jak vše probíhalo?

Poté, co budovu školy obsadili ozbrojení pachatelé – aktivní střelci, kteří bezhlavě stříleli po všech lidech, které v budově potkali, a ve škole vypukla panika, oznámil událost na linku 158 ředitel školy. Operační důstojník, který oznámení přijal, vyslal okamžitě na místo hlídky policistů, které byly k místu události nejblíže. Instruoval je o všem, co se od ředitele dozvěděl. Úkolem policistů bylo co nejrychleji v neznámé budově nalézt a zneškodnit všechny střelce a zabránit tak umírání a zranění dalších lidí – studentů, učitelů. Policisté nemohli ošetřovat zraněné nebo poskytovat pomoc a podporu vyděšeným studentům. Jejich cíl byl jasný. V co možná nejkratším čase zneškodnit všechny útočníky. To se všem zakročujícím týmům policistů podařilo. Střelci byli nakonec tři, každý však v jiném patře budovy. Po samotném zneškodnění čekal na policisty další důležitý úkol. Propátrat budovu tak, aby nemohl zůstat žádný z útočníků skryt a pokračovat ve svém řádění.Mezi tím, co zasahující policisté zneškodňovali pachatele, další jejich kolegové zajišťovaly co možná nejbezpečnější přesun vybíhajících studentů a učitelů ze školy a jejich soustředění se na takovém místě, kde by jim nehrozilo žádné nebezpečí. V reálné akci by následovalo ošetřování zraněných. Ovšem v našem cvičení došlo mezi jednotlivými bloky cvičení naopak k jejich přimaskování, tak aby jejich zranění působila stále věrohodně.
Velké poděkování patří řediteli pardubického Gymnázia Mozartova, Mgr. Marku Výbornému, který umožnil, aby právě v této natipované škole mohlo cvičení proběhnout. Dále všem cca 250 studentům a učitelům, kteří sehráli role raněných, vyděšených a panikou poznamenaných lidí, ale i pracovníkům Českého červeného kříže, kteří figuranty na cvičení velmi věrohodně namaskovali.

 

mjr. Bc. Jitka Vavřinová a nprap. Bc. Eva Maturová, tiskové mluvčí Policie ČR Pardubice
[nggallery id=91]

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: