Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

V havarovaném autobusu nejméně desítka raněných, naštěstí jen cvičně

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Nářek, pláč a chaos. To vše čekalo na hasiče v pátek 23. března krátce po dvacáté hodině v Cholticích na nádraží. Při otáčení se na točně u nádražní budovy převrátil autobus a do něho narazil řidič se svým osobním vozem. Ten zůstal zaklíněn pod autobusem.

V automobilu bylo 5 zraněných osob. V autobusu byla více než desítka raněných. Na místo se sjelo celkem šest hasičských jednotek – profesionální jednotky z Přelouče a Pardubic a dále dobrovolné jednotky hasičů z Choltic, Lipoltic, Zdechovic a Heřmanova Městce.

Naštěstí se nejednalo o skutečnou událost, ale o cvičení jednotek požární ochrany.

Impulsem pro uskutečnění tohoto cvičení s vyproštěním velkého množství raněných byla nehoda belgického autobusu, který 13. března havaroval na jihu Švýcarska a při nehodě zemřelo 28 osob, z toho 22 dětí.

Podle slov velitele zásahu nprap. Ladislava Dufka je nutné si procvičit likvidaci následků dopravní nehody dopravního prostředku hromadné přepravy a osobního vozidla a ještě navíc ve ztížených podmínkách jakým je zásah v noci.
Ihned po příjezdu velitel zásahu vydal pokyn zasahujícím hasičům k zajištění a označení místa nehody a samozřejmě k zajištění zraněných osob. Místo události hasiči nasvítili, aby se lépe mohli pohybovat v místě nehody. Hasiči se soustředili zejména na vyproštění zraněných osob. K vyproštění bylo použito hydraulického vyprošťovacího zařízení. Pro snadnější vyproštění hasiči vytvořili v zadní části autobusu otvor, kterým byly zraněné osoby vyneseny ze zdemolovaného autobusu.
Zasahující hasiči postupně roztřídili raněné pomocí metody START. Jedná se o metodu třídění raněných START (Snadná, Terapie A Rychlé Třídění) a používá se v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí) a v případě, že je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Je nutné vyčlenit prostor pro zraněné, pro poskytnutí posttraumatické péče, místo pro styk s veřejností, místo pro uložení obětí a zajistit transport a evidenci obětí. Hasiči poskytli první pomoc raněným osobám a zamezili úniku provozních náplní z havarovaných dopravních prostředků.
Dopravní nehody jsou nejčastější události, ke kterým hasiči vyjíždějí a navíc doprava na silnicích je rok od roku hustší, a proto je nutné se na takové mimořádné události neustále připravovat.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
foto: Ing. Michal Vašica – HZS Pardubického kraje

[nggallery id=67]

Cvičení pohledem jednoho z účastníků, Ondřeje Dostála z JSDH Heřmanův Městec:

Ve 20.15 nám byl vyhlášen poplach na taktické cvičení- dopravní nehoda s vyproštěním- v Cholticích u vlakového nádraží.
Po příjezdu na místo jsme se spojili s velitelem zásahu,který nás určil jako členy bojového úseku 2-osobní automobil (na motoru automobilu byl převrácen autobus). Po průzkumu jsme zjistili,že si na nás vedoucí cvičení vymyslel pěkný oříšek v podobě PĚTI stokilových chlapů narvaných v Mazdě 323. Nechápu jak,ale dokázali se do sebe proplést jak hadi 🙂 Nejviditelnějším členem posádky byl řidič,který visel skrz boční okénko. Naše snaha ho vyndat byla zpočátku marná, neboť své nohy propletl skrz pedály a nebylo možné ho hned vyndat ven. Postupně byly všem cestujícím nasazeny krční límce,zjištěn jejich stav (z počátku 3 bezvědomí a dvě vědomí, později všichni bezvědomí a následně opět dvě vedomí). Po stabilizaci vozidla a zraněných se započalo se samotným vyprošťováním. Prvotní dostání se do vozidla bylo celkem problémové,protože Mazda má hodně tuhé plechy. Ale podařilo se a z auta byla postupně odstraněna střecha a části boků. Poté byli všichni cestující jeden po druhém vytaženi ven a přadáni na třídiště zraněných-cca 80 metrů od vozidla. Velikou nevýhodou bylo,že jsme měli k dispozici pouze náš SCOOP-RAM a přenášení zraněných zabralo více času,než se ze začátku stalo. I přes to byla celá posádka osobního automobilu vyproštěna a předána k ošetření během 25 minut. To vše jsme prováděli v šesti lidech. Ostatní jednotky- HZS Přelouč, JSDH Choltice,Lipoltice a Zdechovice prováděly vyprošťování cestujících z autobusu (dle odhadu asi 15 lidí). Nejdříve si stabilizovali autobus,který byl podepřený osobním vozidlem- z jedné strany žebříky k nápravám,z druhé strany trámky pod střechu. Poté došlo k samotnému vniknutí do autobusu a vyprošťování a vynášení zraněných a jejich transport na shromaždiště (cca 50 m od busu). Část zasahujících se vydala prohlédávat okolí,neboť hrozilo, že někteří cestující v šoku se rozutekli. Poslední zraněnný byl vyproštěn 45 minut od vyhlášení poplachu. Po zásahu došlo ještě ke zhodnocení celého cvičení (s náma osobně a poté s ostaníma hromadně)

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: