Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Jak jsme vás informovali již v prosinci, pardubický magistrát pořídil pět automatizovaných defibrilátorů, které zvyšují šanci na přežití zástavy krevního oběhu. Od ledna jsou tyto přístroje již rozmístěny na svých místech a připraveny pomáhat.
„Při srdeční zástavě je mnohdy kromě dýchání do postiženého a stlačování jeho hrudníku nutno provést defibrilaci, tedy aplikovat elektrický výboj k odstranění poruchy rytmu, která srdeční zástavu vyvolala. Je-li výboj podán do tří minut od srdeční zástavy, je možno obnovit správný srdeční rytmus u 70 procent postižených, při desetiminutové prodlevě klesá šance na úspěch pod deset procent, “ řekla náměstkyně primátora a lékařka Štěpánka Fraňková.
Rozmístění defibrilátorů:
- ČEZ aréna
- Východočeské divadlo
- Plavecký areál
- Letiště Pardubice
Tento přístroj bude k dispozici i při závodech na plochodrážním stadionu ve Svítkově a při akcích na Dostihovém závodišti. - Městská policie
V každém ze zařízení, kde je defibrilátor k dispozici, je několik lidí proškolených v jeho obsluze, přístroj však může úspěšně použít i laik.
S otevřením malého kufříku, v němž je defibrilátor uložen, se spustí hlasový záznam, který navádí osobu poskytující první pomoc krok za krokem, od rozbalení elektrod až po umělé dýchání. Přístroj samostatně vyhodnotí poruchu srdečního rytmu, v případě potřeby vyzve obsluhu k aplikaci výboje, pomůže laikovi poskytujícímu pomoc i při udržování správného rytmu stlačování hrudníku při masáži srdce.
Veřejně přístupné defibrilátory se používají již řadu let V USA i v západní Evropě. K jejich použití jsou zaškolováni policisté, hasiči, členové ochranek a podobně. Přístroje bývají k dispozici v hotelích, supermarketech, sportovních a kulturních zařízeních, v kasinech, na letištích, u soudů a podobně. V České republice jejich používání zatím příliš rozšířeno není.
Přidat komentář