Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Důležité maličkosti

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Test časopisu Rescue Report: V rámci školní výuky jsme si vyzkoušeli jednu ochrannou pomůcku, kterou někteří „odborníci“ doporučují veřejnosti. V rámci rychlé přípravy improvizovaného prostředku, který má chránit dýchací cesty při vynuceném a krátkodobém pobytu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí, je doporučeno použít dámskou silonovou punčochu s vloženým toaletním papírem (není řečeno zda suchým či navlhčeným). Vyzkoušeli jsme proto obě varianty této ochranné sestavy. A jak náš test dopadl?

Nejprve jsme vzali jednu černou silonovou ponožku a do té vsunuli několikrát přehnutý toaletní papír. Myslím, že jsme toaletní papír přehnuli asi šestkrát. Pak jsme zvolenému dobrovolníkovi celou tuto sestavu nasadili na obličej tak, že toaletní papír překrýval nos a ústa. Silonku jsme zavázali za hlavou. Bohužel, suchý toaletní papír v silonce nepřiléhal těsně k obličeji. Dobrovolník mohl lehce dýchat okolní vzduch, který do jeho dýchacích cest pronikal přes štěrbiny kolem nosu a úst.

Sejmuli jsme opět suchou sestavu z obličeje a namočili část obsahující toaletní papír pod tekoucí vodou. Papír zůstal celistvý. Opět jsme celou sestavu připevnili k obličeji tak, aby navlhčený, resp. mokrý, toaletní papír zakrýval nos a ústa. Díky tomu, že byl papír mokrý, lépe přilnul k obličeji. Nevznikly tak žádné štěrbiny, kterými by do úst a nosu mohl pronikat vzduch. Poprosili jsme proto dobrovolníka, aby se nadechl a vydechl. Jakmile toto učinil, došlo k protržení toaletního papíru přesně v úrovni úst. Sestava se tak opět stala nefunkční. Tedy pokud bylo jejím úkolem chránit dýchací cesty při vynuceném a krátkodobém pobytu v radioaktivně, chemicky a biologicky zamořeném prostředí.

Po této zkoušce mě opět napadlo, jak důležité jsou maličkosti a zda si to uvědomují také ti, kteří občas „chytře“ radí druhým, jak přežít v mimořádných situacích.

Převzato se svolením autora z časopisu Rescue Report 5/2008
Text a foto: Radek Kislinger

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: