Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Evakuační zavazadlo

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Požár, povodeň, havárie. To jsou některé situace, které mohou vyústit v nutnost rychlého opuštění domova, tedy evakuaci. V té souvislosti slýcháme často o evakuačním zavazadle. Víme, co do něj patří?

Co se vlastně pod pojmem evakuační zavazadlo skrývá? Stručně řečeno, je to taška, která obsahuje věci nutné pro přežití prvních dvou až tří dnů v případě, kdy jsme nuceni během krátké doby opustit svůj domov. Jeho součástí jsou nejen základní potraviny a voda, ale také zdravotnický materiál, oblečení, spací potřeby a dokumenty.
Na internetu se lze setkat s evakuačním zavazadlem, někdy též nazývaným bug-out bag, v mnoha rozličných podobách. Při jejich podrobnějším zkoumání ale zjistíme, že většina z nich není v našich podmínkách příliš použitelná. Jsou určena pro přežití v divočině nebo pro případ kolapsu civilizace a obsahují tak mnoho věcí, které v České republice při evakuaci nevyužijete. Pilu, sekyru, stan nebo vodní filtr můžete s klidem nechat doma.
Pokud budete nuceni „služby“ evakuačního zavazadla využít, s největší pravděpodobností to bude z důvodů povodní. To je situace, kdy je postupně zajištěno nouzové ubytování včetně stravování a evakuační zavazadlo slouží pro překlenutí této doby – mělo by umožnit přežití v nouzových podmínkách po dobu tří dnů.
V případě krátkodobé evakuace (například po nahlášení nástražného výbušného systému) není nutné brát jakékoliv zavazadlo a stačí pouze osobní doklady.

Největším problémem evakuačního zavazadla je jeho samotné sbalení. Ve spěchu, rozrušení a třeba za nefungujícího osvětlení. Ideální by proto bylo trvale sbalené zavazadlo, které stačí pouze popadnout a jít. To je ale nereálné a většina lidí vše začíná řešit až v okamžiku, kdy nastane problém.
Rozumným kompromisem může být několik sbalených věcí, které běžně nepoužíváme a seznam toho, co v případě potřeby přibalit. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a míře ohrožení – jinak budou přistupovat k evakuačnímu zavazadlu ti, kteří v noci utíkali před bleskovou povodní.

Kufr nebo batoh?

Provedení evakuačního zavazadla není nikde určeno, takže záleží na každém, jaké variantě dá přednost. Vždy je ale nutné vzít v úvahu, že hmotnost celého zavazadla by se měla pohybovat do 25 kg (u dětí 10 kg) a každý ho v průběhu evakuace ponese sám. Rozhodně proto nejsou vhodné igelitové tašky a ani další zavazadla, která nelze alespoň vzít přes rameno. Ideální proto je batoh nebo kufr na kolečkách pro ty, kteří nemohou nést batoh. Zavazadlo nezapomeneme označit cedulkou se jménem, adresou a číslem na mobilní telefon.

Obsah zavazadla

Stejně, jako není určena forma zavazadla, není ani stanoveno, co vše musí obsahovat. Je více než vhodné, řídit se doporučeným obsahem, ale samozřejmě přihlédnout k vlastním potřebám a zvyklostem.
Pro přehlednost rozdělíme obsah zavazadla do několika skupin a postupně si je rozebereme.

Lékárnička a hygienické potřeby
V evakuačním středisku nebo místě nouzového ubytování bývá zajištěna zdravotnická služba (většinou ČČK). Minimálně pro první chvíle je ale lepší mít vlastní lékárničku. Ta by měla obsahovat základní léky proti bolesti a teplotě a prostředky pro ošetření drobných úrazů (náplast, obvaz, nůžky, šátek, desinfekční polštářky). Podstatně důležitější ale je, nezapomenout přibalit léky, které má daný člověk předepsané. Bezprostředně po vzniku krizové situace může být problém s dostupností léků i zdravotní péče a sama krizová situace může způsobit zhoršení zdravotního stavu.
Stejně jako lékárničku, nezapomeneme přibalit i hygienické potřeby – zubní pastu, kartáček, mýdlo, toaletní papír, kapesníky a podobně. Vhod jistě přijdou i vlhčené ubrousky.

Oblečení a spací potřeby
V případě dlouhodobější evakuace začíná probíhat distribuce humanitární pomoci a prostředků nouzového přežití, kterými disponují hasiči a některé obce. Pro první dva až tři dny je ale nutné na nikoho nespoléhat a být soběstační. To znamená do evakuačního zavazadla přibalit karimatku, spací pytel nebo deku a náhradní oblečení. Počítat je nutno i s případnou změnou počasí a vzít i teplejší oblečení. Vhod může přijít i pohodlná obuv na přezutí a kapesní šití.
Protože evakuace probíhá často za špatného počasí, určitě se vyplatí mít k dispozici pláštěnku. Nejlépe ve vnější kapse zavazadla, kde je hned připravena k použití. Počítejte s tím, že sebelepší pláštěnka je k ničemu, pokud po příjezdu do evakuačního střediska vyléváte z batohu vodu. Měla by proto umožnit obléknutí i přes batoh, případně zvolit jinou ochranu batohu před deštěm.
Pokud bydlíte v záplavové oblasti, není od věci mít vedle zavazadla připravené i holinky nebo jinou nepromokavou obuv.

Strava a pitný režim
Tím, co bývá z většiny zavazadel použito jako první, jsou potraviny a pitná voda. V žádném evakuačním zavazadle proto nesmí chybět balená pitná voda (2l) a zásoba jídla. Konkrétní výběr záleží na chuti a případné dietě „strávníka“. Mělo by se jednat o trvanlivé potraviny, které nevyžadují tepelnou úpravu a není je potřeba uchovávat v chladnu.
Vhodné je balené pečivo, vakuové balené suché salámy, paštiky a konzervy. Pro doplnění energie můžete přidat čokoládové tyčinky nebo sušenky. Neztratí se ani porcovaný čaj nebo instantní káva a balený cukr.
Nezapomeňte na příbor, lžíci, ostrý nůž, ešus, otvírák konzerv a hrníček na pití.

Dokumenty a zábava
Často podceňovanou součástí evakuačního zavazadla jsou dokumenty. Obvykle má každý u sebe občanský průkaz, ale zapomene na další dokumenty. Ty nemají význam při samotné evakuaci, ale následně při jednáních s úřady a pojišťovnou. Své místo v zavazadle by proto měly mít pojistné smlouvy, doklady o vzdělání, rodné listy a doklady od cenných věcí (elektronika, automobil).
V zavazadle nebo na jiném místě v domácnosti bychom měli mít připraven seznam věcí, které zbývá do zavazadla přibalit a také zprávu pro evakuační orgány, kterou při odchodu vyvěsíme na dveře.
Protože pobyt v evakuačním středisku nebo místě nouzového ubytování může být dlouhodobější, přihodíme oblíbený časopis nebo knihu, tužku a papír.
Pokud se spolu s námi evakuují i děti, vložíme jim do kapsy cedulku se jménem, adresou a telefonním kontaktem na rodiče.

Elektronika a ostatní
Krizové situace, které vyústí v nutnost evakuace, bývají provázeny výpadky dodávek elektrické energie. Do svého evakuačního zavazadla proto sbalíme svítilnu, nejlépe čelovou. Nezapomeneme ani na kapesní rádio, jehož prostřednictvím můžeme mít představu o vývoji situace.
Protože pobyt mimo domov může být v řádu dnů, sbalíme také nabíječku pro mobilní telefon. Uživatelé dnešních chytrých telefonů, které mají krátkou výdrž na jedno nabití, by měli zvážit jeho dočasné nahrazení starším typem. Od věci není ani přihození elektrické rozdvojky, protože o zásuvky se v místě nouzového ubytování může strhnout doslova boj.
Pokud Vám zbude v zavazadle ještě trocha místa, doporučuji přidat fotoaparát. Ne kvůli zásobování bulvárních médií, ale můžete ho potřebovat po návratu domů při dokumentaci škod pro pojišťovnu.
Další věcí, která se v doporučeních pro evakuaci neobjevuje, ale může být užitečná, je PMR radiostanice. Jedná se o „vysílačku“, která nevyžaduje žádné povolení ani zkoušky a mnoho rodin je používá při turistice, lyžování nebo jako dětské chůvičky. Při evakuaci je lze využít pro komunikaci mezi členy rodiny, pokud se rozdělí, ale jsou poblíž sebe. Jejich velkou výhodou je nezávislost na okolní infrastruktuře.
Veškeré bateriemi napájené přístroje je vhodné vybírat tak, aby umožňovaly provoz na stejný typ baterií a dostatečné množství jich přibalit.

Přečtěte si také o pojištění v záplavových oblastech. Dozvíte se, proč se údaje různých map rozcházejí a podle čeho pojišťovny určují zóny rizika.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: