Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hasiči cvičili s kynology

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Chlapci ve věku přibližně 10 let vstoupili nepovoleně do objektu bývalé Tesly v Opočínku. Při hře na schovávanou pak jeden z chlapců nemohl ostatní najít. Doběhl pro pomoc do vrátnice na druhé straně objektu. Vrátný tuto skutečnost oznámil ihned na tísňovou linku. Na místo ihned vyjíždějí hasiči a záchranáři i se záchranou brigádou kynologů Pardubického kraje. Rozjíždí se velká pátrací akce…

CvičeníNaštěstí se nejednalo skutečnou událost, ale pouze o taktické cvičení.
Místo taktického cvičení se nacházelo v bývalém areálu Tesly v  Opočinku. Na pozemcích probíhají demoliční práce, po kterých zůstává na místě velké množství sutí a v některých místech jsou odhaleny původní technologické podzemní kanály.

A jak cvičení pokračovalo? Po příjezdu hasičů na místo, vydal velitel zásahu první rozkazy k vytvoření několika úseků a přesvědčil se, zda povolaná záchranná brigáda kynologů má potřebný počet vyhledávacích psů s atestem. Vzhledem k tomu, že pro vyhledávání je zapotřebí minimálně dvou psů s atestem a záchranná brigáda kynologů  Pardubice disponuje pouze jedním psem, rozhodl velitel zásahu o použití dvou psů bez atestu. Při tomto cvičení si záchranná brigáda kynologů ověřuje připravenost dalších psů pro složení atestu.
První průzkumná skupina hasičů prováděla nepřetržitý systematický průzkum sutinné lokality, kde se  předpokládal výskyt pohřešovaných  osob. Vyhledávání mimo objekt areálu  prováděla Policie ČR. Druhá průzkumná skupina hasičů prováděla vyhledávání osob ve spolupráci s kynology a třetí průzkumná skupina hasičů – potápěčů prováděla průzkum bezprostředně přilehlé požární nádrže.
Po několika minutách pátrání označil pes místo nálezu. Při pátrání byla využita termokamera a ihned po označení místa nálezu byly zahájeny záchranné práce.
Záchranáři nasadili krční límec a zafixovali dolní končetinu za pomocí vakuové dlahy. Zraněný chlapec byl vynesen pomocí nosítek ze sutin. Po chvíli jsou nalezeni další dva hledaní chlapci, vyproštěni a předání do péče zdravotníkům.
Cílem cvičení bylo hlavně seznámit příslušníky HZS Pardubického kraje, stanice Pardubice s problematikou zásahu při  vyhledávání a záchraně osob ze sutin a stísněných prostorů. Dále zdokonalování členů potápěčské skupiny ve vyhledávání osob pod hladinou a v komunikaci s vedoucím ponoru a v neposlední řadě prohloubení schopností velitelů a zúčastněných složek  při  společném řízení sil a prostředků v místě zásahu.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
foto: HZS Pardubického kraje, stanice Pardubice

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: