Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hasiči procvičovali zásah na únik kyseliny chlorsulfonové

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Kolem osmé hodiny ranní byli profesionální hasiči z Pardubic přivoláni k úniku nebezpečné látky do  areálu pardubické Synthesie.  V budově, v níž se nachází úložiště kyselin a žíravin, došlo při přečerpávání kyseliny chlorsulfonové k poškození těsnění na přírubě čerpadla a následnému úniku kyseliny.

CvičeníV zásobníku bylo 18 tun této nebezpečné látky. Při příjezdu hasičů do areálu Rybitví, na místě již zasahovali hasiči podnikového HZS.
Naštěstí se nejednalo o skutečnou havárií a únik kyseliny, ale pouze o taktické cvičení. Kyselina chlorsulfonová je velmi nebezpečná látka, a tak hasiči museli pracovat v oblecích s nejvyšší ochranou, tedy v přetlakových oblecích s dýchacími přístroji.
Čerpání kyseliny bylo hasiči zastaveno, prasklým těsněním unikala kyselina z vyšších pater naplněného potrubím do záchytné jímky. Z vytékající směsi se uvolňovaly  toxické páry, které zamořily úložiště a přilehlé okolí. Hasiči zabránili dalšímu šíření nebezpečné látky vodními clonami a mlhou. Toto ale bylo možné použít v dostatečné vzdálenosti od místa úniku, protože kyselina chlorsulfonová reaguje v kontaktu s vodou explozivně. K neutralizaci uniklé kyseliny byla  použita soda.
Podle plánu odborné přípravy se tato součinnostní cvičení provádějí čtyřikrát za rok. Samotných nácviků řešení krizových situací je podle zaměření 40 taktických a 36 prověřovacích cvičení ročně. Dnešní cvičení splnilo svůj účel.

Text a foto: por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: