Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hasiči trénovali vyhledávání osob v silně zakouřených prostorech

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Pět jednotek hasičů (profesionální Chrudim, dobrovolné ze Slatiňan, Chrudimi, Nasavrk a Chrasti) si v těchto dnech procvičovalo zásah na Státní zámek Slatiňany. V případě požáru zámku je prvořadým úkolem velitele zásahu zajistit dostatečné množství požární techniky a její efektivní rozmístění na místě zásahu.

DSC_9733

Těžko někdo mohl například ve 12. století tušit, že zde jednou bude muset projet i zásahová vozidla hasičů. U historických staveb je to ten největší problém, proto bylo cvičení zaměřeno zejména na ustavení hasičské techniky u zámku, jsou zde špatné přístupové cesty a my velmi málo můžeme využít výškovou techniku,“ říká ke cvičení mjr. Mgr. Petr Drápalík, velitel stanice v Chrudimi.

Hasiči tak musí zajistit i dostatečné množství požární vody jak z hydrantové sítě, tak z volného vodního zdroje.
Objekt zámku má navíc vícepatrové sklepení, které je využíváno ke komerčním účelům, konají se zde společenské akce, ale sklepení je i součástí prohlídkového okruhu, hasiči tak měli možnost vyzkoušet si zde pohyb v neznámém prostoru za snížené viditelnosti. „Profesionální, ale hlavně dobrovolní hasiči si tak v dýchací technice vyzkoušeli jak náročné je nalézt osobu v silně zakouřeném prostoru. Procvičili si jak komunikovat v takovém prostoru, samotné jištění hasičů a hlavně záchranu a evakuaci osob s následným transportem ven z objektu,“ dodává velitel stanice.
Na závěr cvičení profesionální hasiči představili dobrovolným hasičům nového pomocníka pro usnadnění práce v zakouřeném prostoru – novou termokameru. Díky této novince hasiči vidí i ve tmě i zakouřeném prostředí a mnohem snadněji tak nalezneme osoby, které nebyly v podzemních prostorách nalezeny.

Státní zámek Slatiňany patří mezi ty historické objekty, které jsou zabezpečeny nejen proti krádeži, ale i proti požáru například elektrickou požární signalizací.

Text: Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Foto: Michal Bareš, Radyvnouzi.cz

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: