Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hasiči začínají užívat nový systém identifikace železničních přejezdů

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Hasičský záchranný sbor ČR začíná v těchto dnech užívat nový systém číslování železničních přejezdů v České republice, který zajistila Správa železniční dopravní cesty. Přejezdy ve všech regionech ČR jsou nyní označeny nezaměnitelnými čísly, které umožňují jejich jednotnou, jednoduchou a jednoznačnou identifikaci.

Pokud na železničním přejezdu dojde k mimořádné události (dopravní nehoda, překážka na přejezdu aj.) a dotyčný občan  ji nahlašuje na linku tísňového volání 112, popř. další tísňové linky, měl by pro přesnou identifikaci uvést  rovněž konkrétní číslo přejezdu.
24 hodin denně fungující operační a informační střediska Hasičského záchranného sboru ČR nyní disponují  celorepublikovou databází, která umožňuje rychle a jednoznačně určit, o který železniční přejezd  se přesně jedná. Vyloučí se tak možné omyly, které byly v minulosti příčinou některých tragédií.
„Díky tomuto systému jsou železniční přejezdy v ČR  bezpečnější. Kromě samotného čísla přejezdu s GPS souřadnicemi mají operační a informační střediska HZS ČR v databázi nově k dispozici vždy také kontakty na příslušného výpravčího a dispečera, který za daný úsek trati odpovídá.
Pokud tedy máme nahlášenu mimořádnou událost a od nahlašovatele zjistíme, že je to železniční přejezd konkrétního čísla, pak si jej snadno najdeme i na mapě a ihned kontaktujeme příslušného výpravčího, pří. dispečera, aby zastavil provoz na inkriminovaném úseku železniční trati. Výpravčí pak díky číslu daný železniční přejezd snadno identifikuje.
Mezitím jsou na místo vyslány jednotky požární ochrany a další složky integrovaného záchranného systému, které databází čísel přejezdů rovněž disponují. Tento systém tak nejen urychluje pomoc lidem v nouzi, ale předchází i možným nedorozuměním a ohrožení samotných zasahujících záchranářů,“ říká plk. Ing. Luděk Prudil, ředitel odboru operačního řízení MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Podle dostupných informací je do systému jednotné identifikace zapojeno více než 8 000 železničních přejezdů v celé ČR. Systém je jednotný pro železniční přejezdy na drahách celostátních a regionálních ve vlastnictví státu, pro železniční přejezdy na drahách regionálních nevlastněných státem i pro železniční přejezdy na vlečkách. V současnosti u HZS ČR probíhá proces implementace veškerých dat, které sbor obdržel od Správy železniční dopravní cesty.

A jak jsou železniční přejezdy vlastně značeny?

Označení se skládá z velkého písmena P (přejezd), následuje unikátní pořadové číslo. Číslo přejezdu je na samolepící folii, která se umísťuje:

  • u přejezdů zabezpečených pouze výstražným křížem na rubovou stranu ramene výstražného kříže na obou stranách přejezdu (v případě více výstražných křížů na žel. přejezdu – na všechny výstražné kříže),
  • u přejezdů zabezpečených přejezdovým zabezpečovacím zařízením na rubovou stranu světelné skříně výstražníku přejezdového zabezpečovacího zařízení na obou stranách přejezdu (případně na světelných skříních všech výstražníků).

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

1 komentář článku Hasiči začínají užívat nový systém identifikace železničních přejezdů

  • Vlada

    někdo vymyslel věc, která 1) je supr, 2) pomůže a to beze sporu 3) se někdo zabýval rozumnou věcí. A ne jak ty moudrý hlavy,které vymýšlí od stolu hovadiny,aby nám zkomplikovali(y) život (práci).

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: