Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hasičští adepti z Pardubic cvičili záchranu osob z laviny

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Střední průmyslová škola chemická Pardubice organizovala v polovině února lyžařský kurz pro studenty oboru Požární ochrana, který proběhl na Benecku v Krkonoších. Pro žáky byl kromě lyžařského výcviku připraven zajímavý program, který měl za cíl simulovat krizovou situaci při zavalení lavinou.

Žáci měli možnost si vyzkoušet, zda jako budoucí hasiči netrpí klaustrofobií a dokáží psychicky zvládnout situaci při zasypání sněhem. Za metodického vedení pedagoga školy, instruktora HAL Českého horolezeckého svazu, Eduarda Macků byli dobrovolnici zahrabáni do sněhového „hrobu“ a následně vyhledáni pomocí aktivního lavinového vyhledávače, který měl zasypaný umístěn na svém těle. Součástí výstroje zahrabaného byla také vysílačka pro vyslání nouzového signálu. V této souvislosti stojí za zmínku i to, že se z kurzu vrátili všichni studenti bez podlomeného fyzického i psychického zdraví a bez ztrát na životech. Mezi další zajímavé aktivity patřila také možnost vyzkoušení sněžnic, se kterými se někteří žáci seznámili poprvé v životě.
Budoucí hasiči měli také možnost pomoci „obyvatelstvu v nouzi“ při asistování pražskému řidiči vytlačením jeho osobního automobilu, se kterým se pokoušel vyjet očividně zledovatělý a zasněžený kopec. Žáci si hravě poradili i s touto situací, při které využili větve s jehličím, které v Praze zřejmě nejsou a řidiče to tedy nenapadlo.

Součásti kurzu bylo také soutěžení, jak jednotlivců, tak i skupin. Součástí neustálého „běžkování“ byl i celodenní výlet do Vrchlabí, kde žáci navštívili požární stanici Hasičského záchranného sboru. Návštěva této stanice byla pro žáky zajímavá především tím, že se jednalo o stanici, která má mezi svou technikou i „bobra“. Jedná se o vozidlo ruské výroby , které je pro hasiče zajímavé hlavně tím, že nemá kola ale pásy, řídí se pákami, a je možno jej použít nejen k přepravě na těžko dostupná místa, ale i k přejezdu vodní plochy s klidnou hladinou. Pro žáky to byla jedinečná příležitost prohlédnout si neobvyklou techniku, protože do té doby někteří z nich „bobra“ vůbec neznali.

Text a foto: Lukáš Baránek, člen školské rady Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích s oborem požární ochrana

[nggallery id=65]

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: