Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Hejtman dohlížel na průběh cvičení RESTART

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Energetici, záchranáři a krizové štáby dnes od rána nacvičují spolupráci při stavu nouze v energetice. Bezpečnostní cvičení RESTART poprvé v historii simuluje rozsáhlý výpadek elektřiny a vyhlášení stavu nouze v české elektroenergetické přenosové soustavě.

O

Takzvaný blackout tak cvičně zasáhl části území Pardubického a Královéhradeckého kraje. Práci krizového štábu Pardubického kraje zkontroloval i Martin Netolický, který je ze své funkce hejtmana předsedou Bezpečnostní rady kraje.
„Pravděpodobnost blackoutu v naší republice je sice poměrně nízká, ale vážný výpadek elektřiny nám hrozí a musíme na to být připraveni. Blackout může nastat naprosto neočekávaně a jeho příčina může pocházet ze zahraničních energetických soustav,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Detailně se zajímal o případné poruchy železničních přejezdů a řešení dopravní situace zejména na silnici I/35. „Byl jsem ubezpečen zástupci Správy železniční a dopravní cesty, zástupci odboru dopravy a dopravní obslužnosti krajského úřadu i představiteli Policie České republiky, že jsou pro tento případ připravena konkrétní opatření pro zajištění bezpečnosti a dopravní obslužnosti,“ konstatoval hejtman a dodal: „Všichni víme, že zdržení v řádech desítek minut znamená na silnici I/35 mnohakilometrové kolony. V tomto ohledu je kritický zejména přejezd ve Vysokém Mýtě.“

Světelné železniční přejezdy se závorami by v případě blackoutu zůstaly se závorami staženými dolů, a to až do příjezdu pracovníků Správy železniční a dopravní cesty. Bylo vytipováno sedm významných přejezdů, nad kterými by byl v případě výpadku elektrického proudu stálý dohled. Kromě již zmíněného přejezdu na silnici I/35 ve Vysokém Mýtě jsou to přejezdy v Jablonném nad Orlicí (silnice I/11), Červené Vodě (I/43), Mlýnském Dvoře (I/11), Lanškrouně (I/43), Pomezí (I/37) a Kamenci u Poličky (I/34).

Restart zahrnuje i demonstraci stavby náhradní přenosové trasy vedení elektrické energie a záchranu zraněné osoby ze stožáru přenosové soustavy. Cvičení vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a jsou do něj zapojeny stovky zaměstnanců ministerstva, ČEPS, ČEZ Distribuce, složek integrovaného záchranného systému, krizových štábů, municipalit i veřejnoprávních médií.

Text a foto: Mgr. Kateřina Procházková Skůpová, Oddělení komunikace kanceláře hejtmana, Pardubický kraj

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: