Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Historicky ojedinělá obnova vozového parku záchranky završena

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje má od dubna většinu výjezdových stanovišť vybavených novými vozy, a to jak velkými sanitami, tak i osobními vozidly pro lékaře. Od dubna posílí systém péče v modelu rendez-vous ve Svitavách upravený automobil Škoda Yeti.  Uvedením zatím poslední plánované rendez-vous posádky ve Svitavách byla završena historicky ojedinělá obnova vozového parku a změna organizace krajské záchranky.

[singlepic id=403 w=320 h=240 float=right]V posledních dvou letech se podařilo zakoupit 12 velkých sanit (Volkswagen, Mercedes-Benz) a  pět osobních vozů  Škoda Yeti za téměř 40 milionů korun.
Posádka vozu rendez–vous s lékařem vykonává  poradní a pomocnou činnost pro nelékařské posádky (RZP) v případě potřeby lékaře a současné má samostatné spektrum činnosti a léčebných výkonů. „Systém rendez–vous se osvědčil. Podstatně zkvalitňuje způsob neodkladné péče a navíc je osobní vůz se speciálním vybavením u pacienta podstatně rychleji. Průměrná doba dojezdu se zkrátila o sedm procent. Lékař tak dojede k pacientovi téměř o minutu dříve,“ říká  radní zodpovědný za zdravotnictví Martin Netolický, proč Pardubický kraj podporuje systém rendez-vous. „Cílem Pardubického kraje je přechod  na model  rendez-vous v kombinaci se stávajícími posádkami rychlé lékařské pomoci. Navíc dvoučlenný tým složený z lékaře a zdravotnického záchranáře v roli řidiče může vyjíždět samostatně tam, kde se nepředpokládá transport pacienta do zdravotnického zařízení,“ dodává radní Netolický.

Změna struktury Zdravotnické záchranné služby, která je zřizovaná Pardubickým krajem,  byla nezbytná. „Povinností záchranářů je zajistit rychlost a dostupnost našich posádek každému pacientovi, vyžadujícímu přednemocniční péči, kdekoliv a kdykoliv v celém Pardubickém kraji,“ vysvětluje ředitel ZZS Pardubického kraje Pavel Svoboda. Odkazuje na statistiku za posledních šest let, z níž vyplývá,  že v posledních sedmi letech se nárůst počtu výjezdů  zdvojnásobil: „Na tato čísla se dá reagovat pouze navýšením počtu zasahujících a zásahu schopných posádek.“ V ZZS Pardubického kraje pracuje nyní  26 posádek, které uspokojí nárůst výjezdů do terénu k pacientům volajících na linku 155 nebo 112. Před dvěma lety vyjíždělo do terénu  o čtyři posádky méně, tedy pouhých 22!

Současně zůstávají ve Svitavách, jako v jiných místech kraje, kde již byla  transformace posádek provedena, velké sanity pro převoz pacientů. Ředitel  ZZS je  přesvědčený, že jedinou finančně, personálně  a celostátně osvědčenou cestou byl přechod na dvoučlenné posádky ve složení záchranář a řidič v sanitě rychlé zdravotnické pomoci a lékař s řidičem ve speciálně upraveném osobním voze.  V největších aglomeracích kraje, kde je největší počet výjezdů, tedy v bývalých okresních městech, způsob uspořádání rendez-vous  vyhovuje. Funguje stanovištích Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a nově i ve Svitavách. Současně na mnoha méně exponovaných výjezdových stanovištích zůstávají původní tříčlenné posádky Rychlé lékařské pomoci ve složení lékař, sestra a řidič.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: