Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Když Pardubice spí, strážníkům začíná další směna

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Tihle muži a ženy se o naší bezpečnost a o pořádek v ulicích města starají ve dne i v noci. Jejich noční služby jsou většinou mnohem dramatičtější, než denní. Strážníci Městské policie Pardubice jsou v noci voláni i k daleko závažnějším, ale i kurióznějším případům, než ve dne.

dsc_0135

Někdy zachrání život, jindy na konci výjezdu operačnímu nahlásí „vše v pořádku, nic se neděje“. Bohužel jsou i případy se smutnějším koncem…

Rutinou pro noční směnu jsou případy spojené s opilými obyvateli či návštěvníky Pardubic. „Není snad noc, kdy bychom nevysílali hlídku k rušení nočního klidu podnapilou osobou nebo by kolegové v ulicích nepotkali někoho, kdo se kvůli nadměrné konzumaci alkoholu neudrží na nohou,“ uvedl operační města a velitel speciální jednotky Pavel Leuchter s tím, že časté jsou také výjezdy k rvačkám dvou či více opilců. Nezřídka kdy se strážníci setkávají i s lidmi, také většinou podnapilými, kteří se snaží zdemolovat vše, co jim přijde pod ruku. „Většinou však zdemolují spíš sami sebe nebo se k nim dřív, než něco zničí, dostane naše hlídka,“ dodal Leuchter Ne vždy je však s osobami pod vlivem alkoholu snadné pořízení. Leckdy se i strážníci, jejichž úkolem je zjednat pořádek, stanou terčem nejen verbálního, ale i fyzického útoku.

Nejednou strážníci načapou i podnapilé děti či mladistvé. „Když takové děti přivedeme domů, reakce rodičů jsou různé. Někteří se je snaží omlouvat, jiným to je bohužel jedno. Ale opravdu nejlepší a nejzodpovědnější je třetí kategorie rodičů. Ti hned mezi dveřmi uštědří svému dítěti pořádnou výchovnou, pak jim vyhubují a udělí často i velmi přísné tresty a zákazy,“ řekl ředitel pardubických strážníků Rostislav Hübl a dodal, že takové výchovné opatření je daleko lepší, než jakákoliv pokuta.

Občas se stane, že strážníci v noci vyjíždějí k opravdu nezvyklým případům. Na tísňovou linku 156 volala mladá žena, která oznámila, že v bytě zahlédla obrovského chlupatého pavouka, podle jejích slov mělo jít nejspíš o nějaký terarijní druh. „Měla z něj velký strach a dožadovala se odchytu tohoto, v jejích očích nebezpečného, pavouka. Strážníci prohledali celý byt, ale osminohého chlupatého živočicha nenalezli,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová. „Vystrašená žena však prohlásila, že v bytě spát nebude, protože má obavy, že na ní v noci skočí. Proto zavolala rodičům a vydala se tam přespat. Strážníci se ve službě opravdu nenudí,“ dodala.

Veškeré informace se sbíhají na operačním pracovišti městské policie. V permanenci je tu linka 156, svítí obrazovky bezpečnostního kamerového systému, je zde také pult centrální ochrany, který kontroluje 130 budov a objektů v Pardubicích. Když se spustí varovný signál, který hlásí neoprávněné vniknutí do objektu, zasahujícím strážníkům se do krve valí velké množství adrenalinu. Kontrola takových objektů je velkým rizikem. Na místě se může nacházet ozbrojený pachatel, skupina narkomanů, bezdomovců nebo třeba sběračů kovů. Strážníci předem nikdy neví, jak velké nebezpečí na ně čeká.

Na pult centrální ochrany je napojen také Signál v tísni. Tento projekt pomáhá více jak sedmi desítkám nemocných seniorů v Pardubicích. „Právě v noci často vyjíždíme k seniorům, kteří se rozespalí zvednou z postele, zamotá se jim hlava a upadnou. Při pádu si mohou přivodit vážná zranění,“ uvedl ředitel strážníků Hübl. „Nedávno jsme vyjížděli k devadesátileté stařence, která si způsobila bolestivou zlomeninu nohy. Naštěstí se jí podařilo dosáhnout na nouzové tlačítko a tím dát signál na naše operační oddělení. Strážníci přijeli k nemohoucí ženě domů, otevřeli dveře, poskytli jí první pomoc a zůstali s ní až do příjezdu záchranářů,“ dodal.

Ne vždy příslušníci městské policie vyjíždí k případům, které mají dobrý nebo dokonce úsměvný konec. Na služebnu přišel starší pán, který se bál o svého kamaráda, protože se mu delší dobu neozývá. Strážníci přijeli k němu domů, od sousedů zjistili, že muže skutečně nikdo dlouho neviděl. Když za přítomnosti republikových policistů vstoupili do bytu, obavy všech se naplnily. Muž byl v bytě nalezen bez známek života.

Denní ani noční směna strážníků není lehká. Musejí se vypořádat s opilci, výtržníky, násilníky, narkomany či zloději, najít způsob jak odvrátit sebevraha od jeho rozhodnutí. Pomáhají seniorům, když jsou v nouzi, vidí a slyší věci, z kterých by leckomu bylo přinejmenším nevolno. Usměrňují fanoušky při hokejových derby a vůbec udržují v Pardubicích pořádek. To je náplň práce strážníků Městské policie Pardubice. Nezřídka čelí i verbálním útokům těch, kteří odmítají respektovat daná pravidla, o to víc si váží kouzelného slůvka „děkuji“ od těch, kterým pomohli.

Šimon Hradní, tiskový úsek MmP

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: