Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Krajská nemocnice má moderní diagnostiku

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Pardubická krajská nemocnice získala vysoce kvalitní diagnostické přístroje a podstatně rozšířila služby pro pacienty. Opravené prostory a moderní přístroje, magnetickou rezonanci, tomograf a mamograf za celkem 94 milionů korun, představilo radiodiagnostické oddělení v úterý 25. ledna 2011.

Nové vybavení PKN

Nová magentická rezonance. Foto: Luboš Kozel

Zlomový krok, tak charakterizoval hejtman Pardubického kraje Radko Martínek otevření modernizovaného oddělení RDG v krajské nemocnici, která se vydává na novou dráhu moderní  medicíny.  Připomněl, že situace v současné době, kdy odcházejí lékaři, není lehká. Přesto je přesvědčený, že otevření moderního pracoviště je významnou událostí a přispěje k větší prestiži nemocnice. „V případě přesného určení charakteru nemoci či stanovení přesné diagnózy a urychlení postupu léčby jsou tyto moderní diagnostické přístroje pro Pardubickou krajskou nemocnici nepostradatelné,“ dodala radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová.
Martin Šácha pověřený řízením krajské nemocnice poděkoval vedení Pardubického kraje za dvaceti pěti milionovou investici, bez níž by rekonstrukci nevyhovujících prostor neprovedli. „Narodil jsem se v šedesátých letech minulého století v této nemocnici a po celou dobu byl interiér stejný. Toto je sedmimílový krok kupředu. Odpovídá parametrům zdravotnictví v roce 2011,“ potvrdil náměstek hejtmana a člen dozorčí rady nemocnice Roman Línek zkušenosti pacientů, kteří dosud využívali služeb odborných lékařů.
Stavebníci nastoupili na oddělení v lednu 2010. Za rok se prostory změnily k nepoznání. Do prostorné čekárny vstupují pacienti automatickými dveřmi. Nahlásí se v recepci a čekají, až přijdou na řadu. Zároveň bylo zrekonstruováno sociální zařízení v obou podlažích, přizpůsobeno je i vozíčkářům, které do patra doveze moderní výtah. Malba a nátěry dveří spolu s novým informačním systémem výrazně zlepšily prostředí pro pacienty. Rekonstrukce byla částečná, probíhala za plného provozu a tím byla náročná pro provádějící firmu, pro personál RDG i pacienty. Stavba přišla na 25 milionů korun, přístroje na 93,77 milionu korun, přičemž na nákupu mamografu se finančně podílelo i město Pardubice.

Glosa hejtmana Radko Martínka

Příběh jednoho přístroje

Když před časem přišla Pardubická krajská nemocnice o statut traumatologie, pátral jsem proč. Následně jsem byl zděšen, když jsem zjistil, že nemocnice, která má dělat vrcholovou medicínu, nemá k dispozici pořádný CT přístroj ani magnetickou rezonanci.  Anabáze, která následovala při snahách o získání těchto nezbytných přístrojů,  v  mnohém vypovídá o stavu českého zdravotnictví.
Prakticky okamžitě, jak se zveřejnil záměr získat tyto moderní přístroje,  byly zahájeny snahy, aby je pardubická nemocnice nedostala.  Při výběrovém řízení jsem byl upozorněn, že potencionální dodavatelé jsou obcházeni „konkurencí“ a vyzýváni k tomu, aby si stěžovali na průběh a výsledky výběrového řízení s tím, že celá věc bude medializována, neboť příslušný člověk má kontakty na média. A tak se také stalo.
O několik dnů později se ozval významný deník s příslušnými otázkami. Pozitivum je, že jsem tím byl donucen nechat si podrobně posoudit kvalitu přístrojů a jejich cenu.  Zjistil jsem, že cena je dobrá a přístroje vynikající.  Nicméně neznámý přítel celou záležitost nechal prověřit ještě na Úřadu pro hospodářskou soutěž. Naštěstí opět s pozitivním výsledkem  pro nemocnici.
Nebýt současné „rebelie“ lékařů, končil by příběh po americku – happyendem. Přes ústrky se dobrá věc podařila. Nicméně celá záležitost svědčí o tom, o jaké peníze se ve zdravotnictví ve skutečnosti hraje, a o kolik mnohým lidem jde. Radiodiagnostika je jedním z nejlukrativnějších oborů našeho zdravotnictví.

Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

1 komentář článku Krajská nemocnice má moderní diagnostiku

  • Honza

    Reakce na glosu hejtmana:
    Radiodiagnostika je lukrativním oborem. V tom s Vámi souhlasím. Ale Vy musíte souhlasit se mnou, že provozování dialýz a obor invazivní kardiologie je také velice lukrativní, provozují ho také soukromé subjekty a o tom už se tolik nemluví. Proč Vám je trnem v oku hlavně radiodiagnostika a další obory ne?

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: