Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Kryt CO by v mrazech posloužil pardubickým bezdomovcům

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Pardubice mají pro mrazivé dny krizový scénář jak pomoci bezdomovcům. V případě, že by ve dnech, kdy teploty celodenně klesají pod bod mrazu, nestačily pro lidi bez domova azylová zařízení provozovaná v Pardubicích společností SKP Centrum, je město připraveno poskytnout lidem v ohrožení provizorní ubytování v krytu civilní ochrany.

200811291237_pce_k_3_5

Foto: Fortifikace.net

„Město je připraveno v případě nedostatečné kapacity ubytoven a nízkoprahového centra v období přetrvávajících mrazů na žádost městské policie, nebo společnosti SKP Centrum umožnit ubytování bezdomovců v krytu CO na Dubině. Určitě nenecháme lidi, kteří o to budou stát, bez pomoci,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

V krytu na Dubině, který má město pro takovéto krizové situace vytipován, by lidé bez střechy nad hlavou našli vše, co potřebují – lůžka, teplo i sociální zařízení. „Je to jeden ze stálých krytů CO. Je v něm 30 lůžek a je trvale připraven. Na zprovoznění by nám stačila hodina,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

V současné době v Pardubicích fungují dva azylové domy a dvě noclehárny. Zatímco azylový dům pro ženy a matky s dětmi je tradičně prakticky zcela obsazený, noclehárnu se šesti lůžky až na výjimky plně obsazena nebývá. Podobná situace je u mužů bez domova, jen v azylovém domě pro muže jsou například v současné době tři místa volná. „V mrazivých dnech se může situace změnit, ta se ostatně mění průběžně, prakticky ze dne na den. Nicméně nízkoprahové centrum pro zhruba 30 lidí funguje tak, že pokud je třeba, zůstává přes noc otevřené a lidé bez přístřeší mohou strávit noc tam. Na židli, ale v teple a s horkým čajem. Zatím pro Pardubice tato kapacita stačila, pokud by bylo třeba, využijeme samozřejmě nabídku města,“ řekl ředitel SKP Centrum Jiří Pitaš.

Kolik je v současné době v Pardubicích lidí, kteří by v mrazech mohli potřebovat pomoc, lze těžko odhadnout, neboť bezdomovci velmi často migrují mezi městy. Městská policie, která při posledním „sčítání“ evidovala zhruba 200 bezdomovců, provádí pravidelné kontroly lokalit, kde se tito lidé zdržují. Kromě toho se strážníkům osvědčila činnost asistentů prevence kriminality. „Jejich práce je v terénu velmi znát, neboť se jedná o civilní zaměstnance, kteří jsou s lidmi bez domova v pravidelném kontaktu. Mají přehled o jejich zdravotním stavu a právě během zimního období informují tyto osoby o možnosti využití služeb SKP Centra. Ze zkušenosti ale víme, že řada z nich takovou pomoc odmítá s tím, že jsou na život na ulici zvyklí a nechtějí nic měnit,“ uvedl ředitel městských strážníků Rostislav Hübl.

 

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: