Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Lékaři v záchrankách zajistí větší spádové území

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Na konci letošního roku končí výjimky pro práci přesčas ve zdravotnictví. Nová pravidla se dotknou Zdravotnické záchranné služby, kde je navíc neustálý nedostatek plně kvalifikovaných kmenových lékařů. Proto Rada Pardubického kraje posoudila možnosti navrené ředitelem krajské záchranky Pavlem Svobodou a rozhodla o snížení počtu záchranářských posádek s lékařem, tak jak k tomu přistoupili i v dalších krajích.

dsc_6406

Omezení se bude týkat Přelouče, Lanškrouna a částečně Žamberka, kam budou v případě potřeby vysíláni lékaři ze základen Pardubice, Ústí nad Orlicí, Červená Voda, případně Vysoké Mýto a Moravská Třebová.

„Dostupnost zdravotnické záchranné služby jako takové zůstane zachována a stále ještě budeme mít více posádek s lékařem než v sousedních, dokonce větších krajích Královehradeckém a Olomouckém,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který má na starosti krajské zdravotnictví. Ten dostal spolu s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Pavlem Svobodou za úkol projednat a vysvětlit tuto změnu starostům dotčených měst.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje (ZZS PAK) nyní disponuje v kraji 14 posádkami rychlé lékařské pomoci (RLP) na 16 výjezdových základnách. Zbylé dvě základny v Holicích a ve Skutči, kde je pouze rychlá zdravotnická pomoc (RZP), pracují bez jakýchkoliv výraznějších problémů samostatně nebo v součinnosti s lékařskými posádkami v osobních automobilech (systém rendez-vous – RV) z Pardubic a Chrudimi, případně s RLP Vysoké Mýto a RLP Hlinsko. „Služby lékařů jsou však v současnosti zajišťovány za cenu extrémního nárůstu přesčasové práce, za který by nám v příštím roce hrozily postihy,“ konstatoval ředitel ZZS PAK Pavel Svoboda. Podle něj se nedaří zajistit dostatek nových lékařů na záchranku ani přes různé pobídky a výhody. Pomoci by mělo už schválené navrácení urgentní medicíny do základních atestačních oborů od roku 2014, což se ale projeví až za několik let.

V Přelouči a Lanškrouně tedy k 31. prosinci 2013 skončí rychlá lékařská pomoc celodenně a v Žamberku zůstane pouze přes den a o víkendech. Lékaři z těchto míst budou využiti v lokalitách s vyšším počtem výjezdů a tím sníží extrémní množství přesčasové práce zde sloužících lékařů.

Lékařské posádky záchranářů budou poskytovat odbornou přednemocniční péči pacientům ve větším regionu než dosud a formou rendez-vous budou podle potřeby častěji asistovat nelékařským posádkám. Větší spektrum zdravotních stavů současně přeberou profesionálně vyškolené posádky. „V každém případě dostojíme zákonným normám a budeme schopni poskytnout potřebnou pomoc všem pacientům v našem kraji,“ dodal Pavel Svoboda.

Podobnou nezbytnou transformací prošla, prochází nebo projde většina zdravotnických záchranných služeb v České republice (redukce lékařských posádek se uskutečnila v roce 2010 v Libereckém kraji, v roce 2011 v Královehradeckém kraji a ve Středočeském kraji, v roce 2013 v Jihomoravském kraji).

Jakub Rychtecký, tiskový mluvčí Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: