Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Pardubický kraj hledá již několik týdnů cestu jak se dohodnout s lékaři, vládou i ministerstvem zdravotnictví. Vedení samosprávy věří, že všechny strany nakonec najdou řešení a zabrání tak zhroucení zdravotnictví. Přesto již několik týdnů připravují odborníci krizový scénář k zajištění neodkladné a akutní lékařské péče pro občany Pardubického kraje od prvního března letošního roku.
„Kraje jsou v nesnadné pozici. Spor lékařů a vlády se krajského zdravotnictví přímo dotýká a přitom nemáme nástroje, jak situaci vyřešit. Snažíme se předejít krizovému stavu, proto jsme požádali lékaře, aby své výpovědi vzali zpět,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Prioritou krizového scénáře, pokud k němu přistoupíme, je zajištění akutní péče ve všech nemocnicích Pardubického kraje v základních oborech,“ informoval hejtman o strategii Pardubického kraje, kde podalo výpověď v pěti nemocnicích 224 lékařů.
Krizový scénář byl zpracován a je neustále ve spolupráci s řediteli nemocnic, ředitelem zdravotnické záchranné služby a dalšími spolupracujícími subjekty a odborníky upřesňován. Scénář definuje odpovědnosti a úkoly pro:
- krajský úřad (administrativní centrum řízení zdravotnictví kraje, koordinace s vládou, ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami, ostatními kraji a veřejností, nonstop krizová linka)
- zdravotnickou záchrannou službu (koordinace péče o pacienty v terénu)
- nemocnice (poskytování akutní a neodkladné péče)
Součástí krizového scénáře jsou například:
- seznamy ambulantních specialistů, kteří jsou schopni provádět zákroky nevyžadující nemocniční péči
- evidence provozovatelů dopravních zdravotních služeb, které budou převážet pacienty, jejichž stav nevyžaduje akutní zákrok, podle požadavků operačního střediska ZZS a jednotlivých nemocnic.
V krizové situaci přislíbily pomoc i fakultní nemocnice Hradec Králové a Olomouc i některá soukromá lůžková zařízení, například nemocnice v Šumperku. Kraj jednal s pojišťovnami, aby uhradily a zajistily péči pro pojištěnce. „Oslovili jsme i Armádu ČR s žádostí o případné nasazení vojenského zdravotnického personálu,“ dodal hejtman.
„Jsme si vědomi toho, že situace, která může nastat, bude pro občany nepřehledná. Proto máme připravenou informační kampaň, aby občané věděli, na koho a kam se mají v případě potřeby obrátit,“ uvedl hejtman. Od čtvrtku 10. 2. fungují nová čísla (469 666 666, 469 666 999) pro Zdravotnické informační středisko ZZS, kam mohou občané zavolat v neurgentních případech a získat potřebné informace.
Dnes nikdo neví, co nastane po 1. březnu. Kraj je však připraven zajistit občanům Pardubického kraje poskytování urgentní a akutní péče. Krajním řešením stále zůstává využití možností krizového zákona a podání žádosti hejtmana premiérovi o vyhlášení nouzového stavu, případně vyhlášení stavu nebezpečí hejtmanem.
Přidat komentář