Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Město Pardubice: Synthesie se určitě budeme ptát

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

V posledních dnech jsem mnohokrát dostala otázku, co my jako město uděláme se Synthesií, co uděláme pro to, aby se neopakovala situace z posledních dní, kdy v Synthesii unikly oxidy dusíku, resp. proč chemičku nezavřeme.

Uděláme vše co můžeme, budeme se představitelů této společnosti určitě ptát na opatření, jaká chemička udělala pro to, aby k podobným situacím nedocházelo. A musím zdůraznit, že to nebude poprvé, a určitě ani naposledy, co budeme s představiteli Synthesie jednat o vlivu chemičky na životní prostředí, tedy na kvalitu života v Pardubicích.

Víc toho vůči soukromému subjektu, pokud neporušuje zákony, udělat nemůžeme. Alespoň já si neumím představit, jak bychom mohli „tlačit“ chemičku k tomu, aby zrušila některé provozy či celou výrobu. Z hlediska rizik podléhá Synthesia „dozoru“ krajského úřadu. Nevzpomínám si, že by bezpečnostní rada kraje řešila v této souvislosti nějaký problém. Dozorem nad dodržováním zákonů v oblasti životního prostředí je zase pověřena Inspekce životního prostředí a ta, pokud jsem dobře hledala, sice v posledních šesti letech Synthesii sankcionovala, nikoli však za znečišťování ovzduší, ale odpadních vod.

Nechci tím vůbec říci, že chemická výroba v sousedství je pro město terno. V tuto chvíli je to však realita s devadesátiletou historií, podobně jako existence ropné rafinerie prakticky ve městě. Nezbývá nám, než udělat vše proto, aby toto sousedství město neohrožovalo a  obtěžovalo je co nejméně. Léta se městu nedařilo navázat s vedením společnosti Synthesia smysluplný dialog.  Zdá se, že se změnou majitele společnosti a s nástupem nového ředitele, se situace výrazně změnila. S novým vedením Synthesie jsme jednali několikrát. Deklaruje, že chemička už nechce být tím sousedem který smrdí a bouchá, ale partnerem, společností, která je ve městě dobře vnímána. Plánuje modernizace provozů, změny technologií a podobně.

Zatím nemám důvod nevěřit.  S povděkem jsem kvitovala, že asi dvě hodiny po poslední havárii spojené s únikem nitrózních plynů mě ředitel Synthesie Daniel Kurucz přišel informovat o tom, jaká okamžitá opatření společnost  přijala, i o tom, jaká budou následovat. Doufám, že doba, kdy se podnik snažil havárie, pokud to šlo, bagatelizovat, tajit a zapírat, je skutečně minulostí. V souvislosti s poslední havárií očekávám, že budeme informováni o výsledcích šetření havarijní komise v níž je zastoupena i ČIŽP. Samozřejmě se budeme ptát po technologických změnách ve výrobě nitrocelulózy, ale dál se budeme zajímat i o modernizaci dalších provozů, o níž představitelé společnosti před časem hovořili.

Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubice

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: