Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Nebezpečný mrak skrápěli hasiči

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Sedm hasičských jednotek (dvě profesionální a pět dobrovolných) zasahovalo v sobotu 7. června v 15.12 hodin u úniku nebezpečných látek do ovzduší v části města Chrudimi – Píšťovy.

Nad jednou z firem se vytvořil mrak. Hasiči zasahovali v přetlakových oblecích, tedy protichemických oblecích s nejvyšší ochranou. Průzkumem zjistili, že se jedná o kyselinu dusičnou (65%). Kyselina dusičná je nebezpečná oxidující žíravina, poškozuje pokožku a sliznice, nebezpečné jsou i její výpary. Poleptání se projevuje charakteristickým zežloutnutím zasažených míst, což je důsledek reakce s bílkovinami.

Hasiči okamžitě započali s vyskladněním skladu, kde byly uloženy chemikálie, aby zjistili zdroj úniku. Mrak na areálem firmy se podařilo hasičům skrápět tak, že se nedostal do obydlené části města. Hasičům v přetlakových oblecích ztěžovaly zásah vysoké teploty. Na místo se dostavili i odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, dále starostové Slatiňan a Chrudimi a pracovníci životního prostředí města Chrudim. Kyselinu hasiči spolu s pracovníky Institutu ochrany obyvatelstva neutralizovali pomocí sody. Dosud nebylo přesně zjištěno množství kyseliny, která unikla z firmy. V 17.54 hodin bylo ukončeno skrápění mraku. Jednotky se vrátily zpět na své základny kolem půl sedmé večer.

V sobotu 7. června ve večerních hodinách došlo k opětovnému úniku kyseliny dusičné z firmy v části Chrudimi Píšťovy. Tentokrát se ale žlutý mrak dostal mimo areál firmy. Hasiči, starostové obcí i městská policie ihned varovali obyvatelstvo, aby zbytečně nevětrali a nevycházeli ven. Na místě zasahuje sedm hasičských jednotek. Ihned po příjezdu jednotek zpět do firmy se podařilo unikající mrak skropit tak, aby dál neunikal mimo areál. Zároveň je prováděna neutralizace sodou. Jednotky stále skrápějí žlutý mrak, a to až do chvíle, co se na místo dostaví firma k přečerpání látky. O situaci byla informována i zdravotnická záchranná služba.
Zda došlo k pochybení firmy, která po prvním úniku měla započít s přečerpáváním a hlavně zajištěním kyseliny, nyní bude zjišťovat kriminální policie.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: