Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Několik mýtů o hlásičích požárů

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Velké diskuse v poslední době rozpoutala vyhláška, podle které budou muset všechny nové stavby určené pro bydlení být vybaveny hasicím přístrojem a hlásičem požáru.

Na obou stranách – příznivců i odpůrců – se objevilo mnoho dobrých a pádných argumentů. Cílem tohoto článku není rozpoutávat další hádky a hodnotit, jestli je toto nařízení správné nebo ne, ale spíše vyvrátit některé mýty, které se v souvislosti s hlásiči požárů objevují.

K čemu mi bude hlásič, když stejně nejsem doma

Hodně častý argument. Pomineme –li fakt, že v případě bytových domů hlásič zpravidla zaslechne někdo ze sousedů, tak je tu ještě důležitější argument. Požáry bytů a obytných domů patří mezi ty s nejhoršími následky. Podle statistiky vyjíždějí hasiči každý den k sedmi požárům v domácnostech a každý den je při nich také minimálně jeden člověk zraněn a jeden člověk týdně zemře. Největší riziko je samozřejmě v noci, kdy všichni spí a není, kdo by požár zpozoroval. Pokud vypukne požár například v chodbě, bývá většinou už pozdě…
Požární hlásiče tedy nemají ani tak chránit majetek, jako spíše lidské životy. To je přece to nejcennější.

Nechci, aby ke mně jezdili hasiči, kdykoliv si pod hlásičem zakouřím

Požární hlásič je na rozdíl od elektronické požární signalizace zařízení, které není napojeno na žádné další zařízení a pouze obsahuje malou sirénku. V žádném případě tedy nevyvolává poplach na hasičské stanici ani nikde jinde. Požární hlásič pouze upozorní osoby v bytě a případně sousedy.

Hlásič sice moc nestojí, ale provoz je podstatně dražší

Hlásič lze pořídit zhruba od několika stokorun a žádné další výdaje nejsou nutné. Zhruba jednou za rok je pouze potřeba vyměnit baterii, což je v případě klasické 9V baterie otázka 20 korun. Mimochodem, náklady na léčbu popálenin jsou mnohem vyšší.

Hlásič je pouze „buzerace“

Zkusme se trochu zamyslet nad jedním z častých argumentů odpůrců hlásičů. Tím je to, že hlásič chrání pouze jeho majitele a tak je jeho věc, jestli ho používá. Skutečně je to tak? Docela by mě zajímalo, jestli by tento názor platil i v případě, kdy by dotyčnému vyhořel byt, protože soused neměl hlásič a požár se tak mohl nepozorovaně rozšířit. Ono ale nejde pouze o hlásiče. Stejný člověk obvykle považuje pásy v autě za zbytečné, autolékárničku vozí pouze kvůli policejním kontrolám a dětská sedačka v autě jen zabírá místo.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: