Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Opět po roce vydal Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje další „Roční zprávu o stavu požární ochrany v kraji“. Tento dokument řeší kromě dalších oblastí také ochranu obyvatel, tedy například zajištění nouzového přežití, varování nebo evakuaci. Kolik je v našem kraji sirén a jak jsou hasiči připraveni, postarat se o evakuované?
Varování a vyrozumění
V průběhu roku 2012 byla provedena aktualizace Havarijního plánu Pardubického kraje, jehož součástí je rovněž Plán varování a vyrozumění obyvatelstva. Dále byla provedena aktualizace způsobu varování a vyrozumění při zvláštní povodni pro „Plán ochrany území pod vodními díly Pastviny a Hvězda“. V souvislosti s výše uvedeným plánem byly také upřesněny potřebné skupinové adresy (ovládání sirén). Dále byly vytvořeny 2 nové skupinové adresy pro varování obyvatelstva při úniku nebezpečné látky z firem v areálu Synthesia Semtín v zóně 5 km a 10 km.
Každou první středu v měsíci probíhaly akustické zkoušky koncových prvků Jednotného systému varování a vyrozumění (sirény), při nichž byla zjištěna poruchovost v průměrné výši 1,06 %.
V průběhu roku 2011 došlo k demontáži 1 kusu rotační sirény v Žamberku.
Koncové prvky na území kraje (k 31. 12. 2012)
- 302 rotačních sirén
- 41 elektronických sirén
- 367 místních informačních systémů (obecních rozhlasů), z toho 48 dálkově napojených na krajské operační a informační středisko hasičů.
V roce 2012 byly vybudovány nové nové místní informační systémy napojené na KOPIS HZS Pardubického kraje v následujících obcích okresu Ústí nad Orlicí: Řetová, Žamberk, Jablonné nad Orlicí, Písečná a Těchonín. Na území okresu Svitavy to byla obec Kamenec a na území okresu Pardubice obec Opatovice nad Labem.
Evakuace
V roce 2012 bylo uskutečněno taktické cvičení „Evakuace“ v obci Dolní Ředice za účasti profesionálních a dobrovolných hasičů. Cvičení bylo zaměřeno na rychlou evakuaci obyvatel obce při bleskové povodni a následném zatopení sklepů a domů. Součástí cvičení bylo také ošetření poraněných osob členy jednotek SDH obcí a členy ČČK Chrudim, kteří se taktického cvičení účastnili v rámci své odborné přípravy.
Evakuace v širším pojetí s jejím všestranným zabezpečením (nouzové ubytování a stravování) byla v roce 2012 provedena a cvičena při taktickém cvičení „HUMANITÁRNÍ POMOC 2012“.
Nouzové přežití a humanitární pomoc
Prostředky nouzového přežití a humanitární pomoci v Pardubickém kraji:
- 11 souprav nouzového přežití k okamžitému použití pro 20 osob, které jsou uloženy na jednotlivých požárních stanicích v kraji a obsahují náhradní oblečení a prostředky pro konzumaci stravy.
- 4 soupravy nouzového přežití k následnému použití pro 50 osob, které jsou uloženy ve skladu územního odboru Ústí nad Orlicí a obsahují základní oblečení, přikrývky, lehátka a základní hygienické potřeby. Dále umožňují dovoz, ohřev a výdej teplých nápojů a jednoduché stravy.
- Kontejner nouzového přežití pro 25 až 50 postižených osob, který je umístěn na stanici v Pardubicích a jehož součástí je nafukovací vytápěný stan. V červnu 2011 byl kontejner nouzového přežití
nasazen při velkém požáru skladiště pneumatik v Boru u Skutče. V kontejneru byl zřízen štáb velitele zásahu s podporou pro zasahující hasiče. - Obuv a přikrývky pro 500 osob a další materiál určený pro poskytnutí humanitární pomoci (lehátka, spací pytle, jídelní nádobí a termosy), které jsou umístěny ve skladu územního odboru Ústí nad Orlicí
Ve skladu HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí jsou uloženy protipovodňové pytle v celkovém množství 4 900 pytlů. Na centrálních stanicích v Chrudimi a Svitavách je k dispozici dalších 2000 protipovodňových pytlů.
Pro řešení následků povodní je na požární stanici ve Vysokém Mýtě při soustředěno a připraveno k použití 50 převážně kondenzačních vysoušecích agregátů zdiva. Uložené vysoušeče jsou kompletní, mají platné revize a dokumentaci a na žádost obecního úřadu je možné jejich zapůjčení.
(V tomto přehledu jsou uvedeny pouze prostředky krajských hasičů. Dalším materiálem disponují obce nebo jsou celostátní).
HZS Pardubického kraje má v oblasti ochrany obyvatel uzavřeny smlouvy o plánované pomoci na vyžádání se čtyřmi subjekty. Jedná se o Oblastní spolek ČČK Pardubice, Oblastní spolek ČČK Chrudim, Oblastní spolek ČČK Svitavy a Oblastní spolek ČČK Ústí nad Orlicí. Smlouvy upravují zabezpečení některých opatření nouzového přežití. Oblastní spolky ČČK zřídily pro pomoc obětem katastrof a velkých neštěstí humanitární jednotky. V náplni své činnosti mají zřizování evakuačních středisek pro občany, zajištění nouzového ubytování, stravování a ošacení, poskytování první pomoci, zřizování a provoz humanitárních sběrných středisek.
Ukrytí a individuální ochrana
Z celkového počtu původně evidovaných 281 stálých úkrytů CO na území Pardubického kraje je jich k 31. 12. 2012 evidováno 96. Pro špatný technický stav a na žádost majitelů bylo dosud vyřazeno z evidence celkem 185 stálých úkrytů. Jejich disponibilní kapacita na území Pardubického kraje činí v současné době cca 14 tisíc ukrývaných osob, což pokrývá necelá 3,5 % celkového počtu obyvatel kraje.
S využitím stálých úkrytů civilní ochrany, určených k ukrytí obyvatelstva při vojenském ohrožení, nelze z mnoha důvodů počítat v případech akutního nevojenského ohrožení (zejména při průmyslových a dopravních haváriích). V havarijním plánu Pardubického kraje je pro tyto případy již větší důraz kladen na improvizované ukrytí obyvatelstva v kombinaci s improvizovanou ochranou jednotlivce s využitím přirozených ochranných vlastností staveb. Pro případ válečného ohrožení je počítáno s časově nenáročnou úpravou předem vybraných vhodných prostor (zpravidla v suterénech budov) na tlakově odolné a improvizované úkryty.
Speciální materiál civilní ochrany, určený k individuální ochraně obyvatelstva, byl v souladu s koncepcí odsunut do Opravárenského závodu Olomouc – sklad Skuteč, kde proběhlo jeho vytřídění, repase, případně ekologická likvidace tak, aby v případě potřeby byly k dispozici státu použitelné zásoby pro zabezpečované kategorie obyvatelstva.
Ostatní obyvatelstvo je při různých akcích informováno o možnosti nákupu tohoto materiálu ve specializovaných prodejnách ochranných prostředků. Pohotovostní materiál pro potřeby jednotlivých HZS krajů i obcí je uložen ve skladech Základny logistiky Olomouc.
V souladu s plánem revizí ochranných masek a v součinnosti s chemickou službou byla prostřednictvím Opravárenského závodu Olomouc zabezpečena revize 21 kusů ochranných masek CM-4 a 206 kusů ochranných masek CM-6.
Zjišťování a vyhodnocování radiační, chemické a biologické situace
Na všech stanicích HZS Pardubického kraje jsou instalovány měřiče četnosti v celkovém počtu 15 souprav.
Při mimořádné situaci s únikem ionizujícího záření je počítáno s využitím monitorovací sítě Státního úřadu pro jadernou bezpečnost České republiky.
Zařízení civilní ochrany
Na území kraje je zřízeno jedno zařízení civilní ochrany, které je umístěno v Žamberku.
Pro zabezpečení ochrany obyvatelstva obcí je v současné době kladen důraz na širší využití vytipovaných jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, které by plnily zejména úkoly v oblasti ochrany obyvatelstva. Dne 20. a 21. září 2012 proběhlo cvičení „HUMANITÁRNÍ POMOC 2012“, které bylo zaměřeno na praktické odzkoušení znalostí a dovedností, jež vyčleněné jednotky z hlediska ochrany obyvatelstva SDH obcí nabyly na praktických cvičeních v předchozích letech.
Přidat komentář