Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Ochrana těla

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Improvizovaná ochrana povrhu těla a dýchacích cest přichází na řadu v okamžiku, kdy nejsou k dispozici speciální ochranné prostředky, tedy ochranná maska s filtrem a ochranný oděv. V mírových podmínkách ochrany obyvatel tedy prakticky vždy.

Improvizovaná ochrana spočívá ve využití izolačních a filtračních vlastností200811111232_imp oděvních součástí a dalších prostředků, které jsou běžně k dispozici.
Vždy je nutno dodržet několik důležitých zásad:

  • zakryt musí být celý povrch těla, žádné místo nesmí být vystaveno působení škodlivé látky
  • přechody jednotlivých ochranných prostředků musíme co nejlépe utěsnit
  • více vrstev zlepšuje ochranné vlastnosti

Improvizovaná ochrana není nikdy stoprocentní, proto ji využíváme pouze pro přesun do úkrytu, k úniku ze zamořeného území, nebo v případě vyhlášené evakuace.

Improvizovanou ochranu můžeme rozdělit do několika skupin:

  • ochrana hlavy
  • ochrana dýchacích cest a obličeje
  • ochrana trupu
  • ochrana rukou  a nohou

Ochrana hlavy

K ochraně hlavy můžeme použít různé kukly, čepice nebo šátky, které převlékneme přes hlavu. Přes ně převlékneme kapuci, případně nasadíme na hlavu přilbu, která chrání před padajícími předměty.

Ochrana dýchacích cest a obličeje

Dýchací cesty je nutno chránit obzvláště pečlivě. Ochrannou masku můžeme do jisté míry nahradit pomocí přeložené flanelové látky nebo froté ručníku, který navlhčíme ve vodě.
K ochraně očí lze nejlépe použít uzavřené brýle (potápěčské, plavecké, lyžařské), nebo igelitový sáček, který přetáhneme přes hlavu a stáhneme v úrovni lícních kostí.
Dbáme na důkladné utěsnění přechodu mezi sáčkem a ručníkem.

Ochrana trupu

Trup nejlépe ochrání kombinace více vrstev běžného oděvu, u kterého stáhneme tkanicí nebo lepící páskou rukávy a nohavice. Pozor dáváme také na zipy a případné trhliny, které musíme přelepit.
U krku s výhodou využijeme šály nebo šátky, kterými zamezíme vnikání škodlivé látky pod oděv.
Vždy je vhodné ochranné vlastnosti zvýšit použitím pláštěnky, kterou navlékneme přes oděv a opět utěsníme u krku. Pláštěnku můžeme nouzově nahradit plachtou nebo igelitem.

Ochrana rukou a nohou

Nejjednodušší a zároveň nejspolehlivější ochranou rukou jsou pryžové (gumové) rukavice dostatečné tloušťky. Ideální jsou běžné rukavice na mytí nádobí a úklid domácnosti, které jsou poměrně silné a zároveň díky své délce chrání také zápěstí. Nemáme-li k dispozici rukavice, lze si pomoci látkou, do které ruce zabalíme.

Nohy chráníme nejlépe obutím vysokých holínek, kozaček, nebo kožené obuvi. Nezapomeneme přetáhnout nohavice přes obuv a stáhnout tkanicí. Pokud nemůžeme použít dostatečně vysokou obuv, chráníme nohy pomocí igelitových sáčků nebo tašek.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: