Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
365 dnů uplynulo jako voda a všichni již netrpělivě očekáváme rok 2014. Přejeme vám do něho hodně zdraví a mnoho úspěchů a přinášíme malou bilanci roku letošního.
8. ledna oznámil ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš, že k 31. březnu odejde z funkce. Vyvrcholilo tak dění kolem městské policie z konce předchozího roku. Vyústěním byl dopis ze strany primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové adresovaný právě Petru Kvašovi. V tom dostal za úkol mimo jiné přešetřit stížnosti na městskou policii, zlepšit její činnost a vypracovat koncepci Městské policie Pardubice pro příští roky. „Jsem zvyklý úkoly plnit na sto procent. Po zvážení jsem uznal, že některé tyto úkoly splnit na sto procent neumím, některé nemůžu a některé nechci,“ uvedl Petr Kvaš. Proto se rozhodl ve své funkci skončit.
17. ledna převzala krajská záchranka tři nové sanitní vozy. “Spolehlivé sanitky jsou pro krajské záchranáře základním pracovním nástrojem a jsem rád, že se Pardubickému kraji i s pomocí dalších sponzorů daří udržovat vozový park záchranky ve slušném stavu právě díky novým nákupům. Vozy byly vybrány podle Zákona o veřejných zakázkách a jsou určeny nelékařským posádkám rychlé záchranné pomoci. Budou sloužit pro výjezdové základny Pardubice, Holice a Chrudim,” uvedl Roman Línek, který vozy také pokřtil.
Pořizovací cena každého plně vybaveného vozidla Volkswagen Transporter 2,0 BiTDI 132 kW 4Motion je kolem 2,5 milionu korun. Polovinu této částky stojí samotný automobil, polovinu jeho záchranářské vybavení.
28. ledna byly po několika odloženích zahájeny výkopové práce u pardubického Parama. Složky IZS a orgány krizového řízení se připravovaly na reálnou možnost nálezu nevybuchlé munice z období náletů na město během druhé světové války. Byla připravena preventivní opatření, včetně evakuace obyvatel v okruhu 600 a následně 1100 metrů a podél trasy, po níž by záchranáři nevybuchlou pumu převáželi k případné likvidaci.
2. dubna bylo ve Skutči uvedeno do provozu výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Sanoviště záchranky připomínající skalpel přišlo na 3,75 milionu korun, přičemž kraj zaplatil částku 3,25 milionu a zbytek přispěly okolní obce.
„Od nového stanoviště si slibujeme zkrácení dojezdových dob za pacienty. V tomto regionu byla místa, kde byl časový limit jen stěží plněn výjezdovými skupinami ZZS.“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který stál u zrodu tohoto projektu ještě jako radní pro zdravotnictví. Do současné doby zasahovaly na Skutečsku posádky z okolních výjezdových stanovišť, přičemž z nejbližšího Hlinska se dojezdový čas pohyboval kolem 15 až 17 minut.
9. dubna ocenili 1. náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška a generální ředitel Hasičského záchranného sboru plk. Drahoslav Ryba nejlepší hasiče a hasičky minulého roku. Hned ve dvou kategoriích se objevili zástupci Pardubického kraje:
V kategorii „Hasič roku“ získal 3.místo kpt. Bc. Daniel NOREK z HZS Pardubického kraje.
V kategorii „Galerie osobností HZS ČR“ ocenění již tak veselé nebylo. Získal ho doc. Ing. Josef JANOŠEC, CSc. – in memoriam – bývalý ředitel Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, který tragicky zahynul koncem roku 2012.
15. dubna vybrala komise muže, který stane v čele pardubické městské policie. Je jím bývalý policista Rostislav Hübl. Vítěz výběrového řízení pracoval 33 let u Policie ČR, v posledních letech byl zaměstnán v bezpečnostní agentuře.
14. května ukončila společnost GEOtest po čtyřech měsících výkopové práce u Parama, probíhající za stálého pyrotechnického dozoru. Skončilo riziko možného nálezu nevybuchlé munice z druhé světové války a tím evakuace velké části Pardubic.
2. června začaly Českou republiku opět ohrožovat povodně. Přestože se Pardubicku i Chrudimsku vyhly, vyvolaly velkou vlnu solidarity. Na mnoha místech probíhaly humanitární sbírky.
25. června Každý z téměř jedenácti tisíc sloupů veřejného osvětlení v Pardubicích získal v těchto dnech svoje nové unikátní číslo. To bude po vzoru mnoha dalších měst sloužit k usnadnění komunikace s operátorem tísňové linky. „Nové značení veřejného osvětlení, které realizujeme, bude sloužit jako pomoc složkám integrovaného záchranného systému v rámci orientace při dopravní nehodě, záchraně lidských životů a dalších nepředvídatelných situacích, které se mohou v ulicích města stát.“ Informuje vedoucí divize veřejného osvětlení Milan Ryšán.
24. června opět hrozily povodně. Meteorologové vydali výstrahu pro Pardubický kraj na extrémní srážky a povodňové ohrožení. Chrudimka a Novohradka dosáhly 3. stupně povodňové aktivity, ale nezpůsobily větší škody.
27. června došlo k samovolnému spuštění některých sirén v několika krajích, včetně Pardubického. Řada specialistů HZS ČR pracovala celou noc na odstranění závady. Bylo určeno několik verzí, které se postupně prověřovaly. Současně byla informována celostátní i regionální média, která dále předávala zprávu o této poruše občanům.
30. července zasáhly Českou republiku silné bouře. Vítr shodil část střechy panelového domu v sídlišti u chrudimské nemocnice. ČEZ zaznamenal více než 100 obcí bez dodávek elektrické energie. 5.srpna od 6:00 byl v distribuční soustavě společnosti ČEZ Distribuce, a. s. vyhlášen kalamitní stav ve Středočeském a Pardubickém kraji a v okrese Havlíčkův Brod z důvodu velkého počtu poruch na zařízení vysokého a nízkého napětí.
4. října krátce po poledni odstartovalo v pardubickém Gymnáziu Mozartova prověřovací cvičení Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, připraveného ve spolupráci s Pardubickým krajem. Jednalo se o cvičení, jehož cílem bylo připravit policisty na zvládnutí služebního zákroku proti aktivnímu střelci, který se pohybuje ve veřejné budově a svým jednáním přímo ohrožuje životy a zdraví osob.
5. řijna převzala krajská záchranka šest nových sanitních vozů VW Transporter. Nové sanitky vystřídaly starší vozy na stanovištích ve Vysokém Mýtě, Přelouči, v Moravské Třebové, Lanškrouně, Žamberku a ve Skutči.
Přidat komentář