Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Nebezpečí nálezu letecké munice

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Úvod | Průběh evakuace | Obytné budovy k evakuaci | Školy | Nácvik | Otázky | Kontakty

 

V pondělí 2. března pardubický primátor Martin Charvát spolu s představiteli Pardubického kraje, Ministerstva dopravy ČR a Ředitelství silnic a dálnic slavnostně zahájili dostavbu silnice a křižovatky u Parama. V souvislosti s výstavbou 2. etapy silnice I/37 Pardubice – Trojice se zvýší riziko možného nálezu nevybuchlé válečné letecké munice v této lokalitě. Ačkoliv je pravděpodobnost nálezu nevybuchlých bomb z 2. světové války malá, nelze po zkušenostech z roku 2012 vyloučit, že v případě nutnosti bude třeba přijmout některá bezpečnostní opatření nebo nařídit evakuaci osob z ohrožených území.

Orgány krizového řízení spolu se složkami integrovaného záchranného systému proto přijaly řadu opatření, jejichž účelem není komplikovat život ve městě, ale chránit životy a zdraví obyvatel.
Z roku 2009 je znám případ, kdy po výbuchu letecké bomby v německém Göttingenu dopadla střepina o hmotnosti cca 7 kg do vzdálenosti 800 metrů. Prorazila střechu rodinného domu a skončila v dětském pokoji. Dům byl naštěstí evakuován. I z tohoto důvodu, tedy z důvodu možného doletu střepin, se velikost zóny evakuace stanovuje ve vzdálenosti okolo 1100 metrů.

Využity materiály Oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic.

 

U Parama odstartuje další pyrotechnický průzkum. Riziko nálezu bomby stále je
Od středy 25. listopadu startuje v rámci II. etapy výstavby nadjezdu na komunikaci I/37 Pardubice – Trojice další pyrotechnický průzkum. Týkat se bude především prostoru u železničních tratí. Práce by měly skončit začátkem ledna.

Pyrotechnický průzkum napoví, jaká tajemství skrývá zem U Trojice
V příštím týdnu začne u Parama, v místech kde začala dostavba nadjezdu a mimoúrovňové křižovatky, plošný pyrotechnický průzkum. Napoví, jaké pozůstatky z 2. světové války jsou v zemi ukryty. Evakuace obyvatel však v této fázi, která potrvá zhruba dva týdny, nehrozí ani v případě, že přístroje v zemi detekují předmět, který by mohl být leteckou pumou.

Hasiči se připravují na možnou evakuaci krajského operačního střediska
I když je současné operační a informační středisko stavebně i technologicky připraveno na různé krizové situace, nikdy nemůžeme vyloučit vznik nějaké naprosto nestandardní situace. K výpadku střediska může dojít i při vážné, svým rozsahem zcela mimořádné události. Možným rizikem by mohly být i výkopové práce při rekonstrukci vozovky u Svaté Trojice v Pardubicích.

Opatření v provozu MHD v případě vyhlášení evakuace
Vzhledem k možnosti vyhlášení evakuace v případě nálezu nevybuchlé munice v lokalitě U Trojice byl zpracován seznam omezení, která by v tomto případě musel Dopravní podnik přijmout na svých linkách. Důvodem jsou nejen dopravní omezení, ale také nutnost zajištění autobusů pro převoz evakuovaných osob.

Otázky a odpovědi z besedy o evakuaci
Zhruba dvě stě obyvatel Pardubic využilo v roce 2012 možnosti zúčastnit se veřejné besedy o evakuaci, která by se občanů dotkla v případě nálezu nevybuchlé letecké pumy během výkopových prací v okolí Parama. Na dotazy obyvatel odpovídali představitelé města, kraje, hasičů, městské i státní policie a dalších organizací. Beseda byla jedinečnou příležitostí položit dotaz také osobám nejpovolanějším – policejním pyrotechnikům.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Komentáře uzavřeny.