Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Nácvik evakuace

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Úvod | Průběh evakuace | Obytné budovy k evakuaci | Školy | Nácvik | Otázky | Kontakty

 

Evakuace, která v případě nálezu letecké munice hrozí, je svým rozsahem výjimečná a nejen v Pardubicích nemá obdoby.
Vzhledem k počtu evakuovaných osob by bylo naivní se domnívat, že proběhne bez nejmenších problémů. Její průběh ovlivní především dvě věci – disciplinovanost evakuovaných obyvatel a připravenost orgánů krizového řízení.

Zatímco přístup obyvatel nelze ovlivnit a je možné pouze apelovat na zdravý rozum, v případě orgánů krizového řízení je tomu jinak.
Pardubice zažily v uplynulých několika letech hned dvě cvičné evakuace, v roce 2006 a později v roce 2009. Přestože v obou případech byla námětem povodeň, postupy evakuace jsou stejné.

Cvičení “EVAKAUCE 2009″ vycházelo ze situace, kdy vlivem silných dešťových srážek, stoupají hladiny řek a začínají ohrožovat obyvatele domů na nábřeží Závodu míru a v protějších Polabinách.
Primátor města proto v pondělí požádal hejtmana o vyhlášení stavu nebezpečí a následně nařídil na úterní odpoledne evakuaci vybraných částí města. Při ní šest autobusů dopravního podniku postupně odváželo do “bezpečí” celkem 180 žáků základních škol nábřeží Závodu Míru, npor. Eliáše a Prodloužená. Ti nepředstavovali sami sebe, ale fiktivní rodiny z nedalekých domů.
Po příjezdu k ČEZ aréně, která se proměnila v evakuační středisko, prošli všichni žáci přes přijímací skupinu, kde byli důkladně zaevidováni a vyčkali na přesun do místa nouzového ubytování (ZŠ Staňkova).
Část evakuovaných minula hlavní evakuační středisko a pokračovala přímo k ZŠ Kotkova, která je vzhledem ke svému umístění předurčena jako záložní evakuační středisko.
Do průběhu evakuace byly zapojeny také některé dobrovolné organizace, které v Pardubicích působí. Zatímco Český červený kříž a Rescue Pardubice se staraly o “zraněné” účastníky evakuace, členové občanského sdružení Rescueinfo zajišťovali radiovou komunikaci mezi jednotlivými prostory cvičení a místem jednání stálé pracovní skupiny krizového štábu.

Podrobnosti o cvičení.

[nggallery id=15]

 

Obdobný průběh mělo i cvičení „EVAKUACE 2006“, které se ukutečnilo o tři roky dříve. V horských oblastech došlo k prudkému tání sněhu, následně začala stoupat hladina Labe a na hlásném profilu v Nemčicích došlo k překročení 3. stupně povodňové aktivity. Na základě vývoje hydrometeorologické situace a prognózy, že hladina bude nadále stoupat, doporučil tajemník povodňové komise primátorovi města nařídit evakuaci obyvatelstva z ohroženého území.

Podrobnosti o cvičení.

Na říjen letošního roku pak město chystá další cvičení jehož námětem bude právě evakuace obyvatel po nálezu letecké munice. Toto cvičení ovšem bude narozdíl od dvou předchozích pouze štábní a nebude při něm probíhat reálná evakuace.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Komentáře uzavřeny.