Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Pardubice budou nacvičovat evakuaci obyvatel

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Pardubický magistrát byl dnes dějištěm první koordinační schůzky k chystanému cvičení EVAKUACE 2009, které se uskuteční ve dnech 22. – 23. června na území města Pardubic.

Jedním z úkolů primátora města v případě situace, která ohrožuje životy a zdraví obyvatel, je zajištění jejich bezpečnosti. K tomu využívá nejrůznější opatření, přičemž jedním z nich je evakuace do míst, která jsou mimo ohrožení.
Vzhledem k tomu, že evakuace představuje velmi náročný proces, který vyžaduje koordinaci velkého množství lidí, je nutné provádět její pravidelné nácviky, které odhalí případné nedostatky.

Fiktivní situace

Cvičení simuluje povodňovou situaci a s ní spojenou evakuaci obyvatelstva ohroženého přirozenou povodní v úrovni stoleté vody. Celá situace vychází z celokrajského cvičení POVODEŇ 2009, které bude probíhat ve stejném termínu, ale organizuje ho Pardubický kraj.
Během dvoudenního cvičení plánuje magistrát procvičit především přípravu zaměstnanců magistrátu a jednotlivých městských obvodů na plnění úkolů podle zákona o integrovaném záchranném systému a ověřit funkčnost krizové dokumentace. Zároveň cvičení poslouží k prověření krizové komunikace a spolupráce s dalšími organizacemi, včetně školských zařízení.
V rámci cvičení budou také provedeny zkoušky vybraných prostředků varování a vyrozumění. Prostřednictvím systému DOMINO a elektronických sirén bude odvysílán zkrácený zkušební tón v délce 30 sekund, doplněný o verbální informaci.

1. den (22. června 7:30 – 16:00)

První den cvičení bude mít „pouze“ štábní povahu a týkat se bude především krizového štábu města. Na tento den nejsou plánovány žádné praktické činnosti, které ale mohou být součástí souběžného krajského cvičení.

2. den (23. června 10:00 – 15:30)

Praktická část cvičení přijde na řadu druhý den, kdy situace donutí primátora města nařídit evakuaci z ohroženého území. Bezprostředně poté požádá primátor hejtmana kraje o vyhlášení stavu nebezpečí a budou svolány vybrané pracovní skupiny krizového štábu, které se podílejí na řízení evakuace.
Pro účely cvičení bylo vybráno celkem šest objektů, především bytových domů, které budou evakuovány. Jejich obyvatel se cvičení ale nijak nedotkne, v roli figurantů se totiž ocitnou žáci přilehlých základních škol. Ti budou vybaveni evakuačními zavazadly a utvoří fiktivní rodiny.
V porovnání s minulým cvičením, které se zde uskutečnilo před třemi roky, bude tentokrát evakuováno několikanásobně více osob.

Název školy Počet evakuovaných (žáků školy)
Základní škola Prodloužená 60
Základní škola nábřeží Závodu Míru 110
Základní škola npor. Eliáše 60

Následně budou autobusy, které pro cvičení vyčlení Dopravní podnik města Pardubic, za doprovodu městské policie všichni převezeni k evakuačnímu středisku, kterým je ČEZ Aréna. Zde projdou evidencí a připraví se na odvoz do míst nouzového ubytování, kterým je ZŠ Staňkova.
Po dobu cvičení bude prostor ČEZ Arény střežen Policií ČR a příslušníky aktivních záloh.
Výjimkou bude ZŠ Prodloužená, jejíž žáci vynechají ČEZ Arénu a budou převezeni přímo do ZŠ Kotkova. Její zaměstnanci budou mít v porovnání s minulým cvičením více práce, protože si kromě místa nouzového ubytování vyzkouší také činnost záložního evakuačního střediska.
Kromě profesionálních organizací budou do cvičení zapojena také občanská sdružení, která v Pardubicích působí. Zatímco v evakuačním středisku a místě nouzového ubytování zajistí členové Oblastního spolku ČČK Pardubice a občanského sdružení Rescue Pardubice zdravotní asistenci, členové sdružení Rescueinfo budou zajišťovat radiové spojení mezi jednotlivými prostory cvičení a krizovým štábem.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

6 komentář(ů) článku Pardubice budou nacvičovat evakuaci obyvatel

 • Marek Kosina

  Zajímavé, ale nechápu k čemu.
  Prostě se sebere škola a žáci převezou jinam. Co je na tom k cvičení?

  • Dobrý den, na samotném převozu žáků by skutečně nic k cvičení nebylo. Jde o to, že pro účely cvičení bylo vybráno několik bytových domů v okolí těchto škol a ty budou „jako“ evakuovány.
   žáci tedy nebudou při tomto cvičení evakuováni za sebe, ale budou představovat obyvatele těchto domů, včetně rozdělení do rodin. To bude znamenat „nápor“ na evakuační středisko, kde budou vést evidenci a lidi dále přerozdělovat.
   Zároveň se bude zkoušet předávání mezi jednotlivými místy a krizovým štábem. Oproti minulému cvičení totiž bude krizový štáb na svém pracovišti a nebude přímo u „místa dění“.
   Minule bylo navíc cvičení ztíženo tím, že se řešila evakuace invalidní osoby a zranění jiné osoby. Předpokládám, že i letos si organizátoři něco podobného připraví.
   A nakonec ještě jeden důvod, proč má cvičení svůj smysl – činnost míst nouzového ubytování si při něm vyzkouší školy, které tak budou vědět, co by je čekalo.

  • Jiří Kyncl

   Skutečně to tak může na první pohled vypadat, skutečnost však je „trochu“ jiná. Pokud Vás to skutečně zajímá, kdykoliv se po předchozí domluvě můžete stavit, rád Vás s tím seznámím. Ona evakuace cca 6 tis. lidí není skutečně jen a pouze o vození sem a tam …

   Jiří Kyncl
   vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu

   • Marek Kosina

    Děkuji, neberte to ode mě jako rýpání, jen jsem si pod pojmem evakuace představil sbalení kufru a odjet pryč. Netušil jsem, co je s tím spojeno.
    Klidně to smažte, ať to tu nezabírá místo.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: