Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
V uplynulých dnech obdrželi pardubické složky IZS a orgány krizového řízení informaci, že začátkem příštího roku by v okolí pardubické firmy PARAMO měly probíhat výkopové práce. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by se areál firmy nestal během 2. světové války terčem 2 leteckých útoků, při němž na objekt dopadlo několik leteckých pum. Lze tedy přepokládat, že při výkopu by mohlo dojít k nálezu nevybuchlé munice.
Složky integrovaného záchranného systému i orgány samosprávy si jsou plně vědomy toho, že zneškodnění letecké munice je spojeno s určitým rizikem. Letecká puma byla v areálu společnosti PARAMO objevena naposledy v roce 1995, dalších 12 let tedy k žádnému dalšímu nálezu nedošlo a nemusí k němu dojít ani tentokrát. Pokud se tak ale stane, jsou připraveny přijmout maximální bezpečnostní opatření.
Bezpečnost obyvatelstva a okolních objektů je samozřejmě na prvním místě a proto není vyloučena ani evakuace. Ta je v případě nálezu leteckých pum skutečně adekvátním bezpečnostním opatřením, které navíc předpokládá příslušný zákon. Opět je však třeba připomenout, že evakuace je v tomto případě jen jedním z opatření, na které musí být dotčené orgány připraveny, vůbec však nemusí nastat situace, která by přijetí takového opatření vyžadovala.
Pokud by byla evakuace obyvatel nezbytná, bude ji koordinovat pardubický magistrát spolu s úřady městských obvodů. V případě vyhlášení evakuace je zapotřebí dodržovat pokyny pracovníků těchto úřadů i složek IZS zasahujících na místě a bezodkladně opustit vyklízený prostor. Město bude mít pro tyto případy připraveny prostory, v nichž budou moci lidé likvidaci munice přečkat, zajištěna bude i doprava. V prostoru, který by byl označen za nebezpečný, bude po celou dobu probíhajících pyrotechnických prací zastavena jakákoliv doprava a výroba až do doby, než bude munice zneškodněna.
V případě, že pyrotechnik usoudí, že nalezený systém není možné zneškodnit na místě, dojde k jeho převozu do bezpečného prostoru. I samotný převoz by v takovém případě vyžadoval určitá bezpečnostní opatření spojená se zastavením dopravy a evakuací obyvatel v okolí vytyčené trasy.
O veškerých plánovaných opatřeních a o průběhu výkopových prací budou občané informováni prostřednictvím webových stránek zasahujících složek integrovaného záchranného systému. Informace bude poskytovat Krajské ředitelství policie Pardubického kraje, Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a také Magistrát města Pardubice. Město bude aktuální zprávy zveřejňovat také na svých internetových stránkách, v případě, že skutečně dojde k realizaci bezpečnostních opatření, bude využito i městského rozhlasu.
Složky IZS a Magistrát města Pardubic
Dnesni prazske 5 plus 2 dny prinasi clanek Kryty:nevidime je,ale schova se v nich temer 400 tisic lidi.Predpokladam, ze i v Pardubicich je dost krytu
Díky za tip na článek. V Pardubickém kraji bylo ke konci roku 2009 z původně 279 stálých úkrytů CO evidováno 104. Pro špatný technický stav a na žádost majitelů bylo do té doby vyřazeno z evidence celkem 175 stálých úkrytů.
Kryty tedy jsou, ale ubývají.
V okoli Prahy {zejmena u Kbel{ bylo v minulych letech nalezeno nekolik nevybuchlych bomb z naletu koncem brezna 1945 .Kdyz jsme tehdy po odhoukani leteckeho poplachu vysli v Holesovicich z protileteckeho krytu,videlio jsme ,jak Liben a Vysocany {a Kbely{ hori.
Praha byla take v letech 1944 a 1945 bombardovana a bylo mnoho mrtvych
Jak může tohle někdo považovat za buzeraci. To jsme vážně tak d…ilní národ, že ve všem musíme hledat problém a prtoi všemu se bouřit? Copak nechápete, že jde o naši bezpečnost? Zajímalo by mě, jak byste mluvil, až by se skutečně něco stalo a nikdo by vás předem nevaroval.
Blbost. Ty bomby tam jsou desítky let a nic neudělali, tak proč by měli bouchnout zrovna teď.
Řekl bych, že je rozdíl mezi pumou, která leží hluboko v zemi a tou, která se odkryje.
No jasně, ale proč by se s nima mělo hýbat. Beztak je to kvůli obchvatu a ten vůbec nepotřebujeme. V Pardubicích by stačilo dát k letišti a z druhé strany na příjezd od Hradce značku zákaz náklaďáků a bylo by to vyřešeno bez buzerace a skoro zadarmo. Jenže tohle řešení nikdonevidí.
Tohle teda ne. Ani náhodou se nenechám buzerovat kvůli nějaké chemičce, žijeme v demokracii a nikdo nás nebude vyhazovat z domu. A už vůbec ne nějaká soukromá firma. čeho jsme se to v téhle zemi dočkali.
Nevím, jestli je přiměřené, nazývat preventivní opatření v této situaci buzerací, to ať posoudí každý sám. V každém případě složky IZS, respektive orgány města, odpovídají za zajištění bezpečnosti a to samozřejmě nelze bez určitých omezení.
Pokud jde o to „vyhození z domu“ nikdo nechce nikoho zbytečně omezovat, jde pouze o nezbytná opatření, která samozřejmě nejsou populární. Ale tak je to i v případě povodní a dalších krizových situací, které mají za následek nějaká omezení pro obyvatele.
Pokud jde o možnost nařízení evakuace, bude vhodné se podívat do příslušných zákonů:
– V době mimo krizový stav (tedy pokud hejtman kraje nevyhlásí stav nebezpečí) může evakuaci nařídit velitel zásahu (zpravidla hasič) a po dohodě s ním ji organizuje magistrát v čele s primátorem.
– Pokud je vyhlášen krizový stav, může evakuaci vyhlásit primátor města nebo při nebezpečí z prodlení starosta městského obvodu.
Předpokládám, že v tomto případě by se jednalo o první variantu, což ale na průběh evakuace prakticky nemá vliv.
Hezky si to na nás politici vymysleli. Pak že občan má nějaká práva. Ať si říkají co chtěj, nutit mě k ničemu nemůžou.
Navíc by to stejně skončilo fiaskem. Město by to nezvládlo
Pokud zákon ukládá nějakou povinnost, pak obvykle uvádí i sankci za její nesplnění. V případě vyhlášení krizového stavu je za nesplnění krizových opatření možné uložit pokutu až 20 000 Kč.
I pokud není vyhlášen krizový stav, je podle zákona o IZS fyzická osoba povinna strpět omezení vyplývající z opatření stanovených při mimořádné události a omezení nařízená velitelem zásahu při provádění záchranných a likvidačních prací. I v tomto případě je možné uložit pokutu až 20 000 Kč.
Ale tady přece nejde o nějaké povinnosti a následné pokuty. Hlavní je zajistit bezpečnost všech v okolí.
Jestli by magistrát a městské obvody zvládly evakuaci nebo ne, asi nedokáže s jistotou říct nikdo, protože k ní v takovém rozsahu nikdy nedošlo. V roce 2006 a 2009 se v Pardubicích evakuace nacvičovala a pokud si dobře vzpomínám, tak až na pár drobností vše fungovalo tak, jak má. Tenkrát se sice týkala povodní, ale věci jako zajištění dopravy, místa pro evakuované nebo tisku sestavy obyvatel jsou stejné.
Myslím si, že ten, kdo dokáže nejvíce ovlivnit průběh celé evakuce jsou samotní obyvatelé. Problém může být v tom, že nález pumy, navíc po desítkách let, je něco co mnoho lidí nepovažuje za ohrožení. Narozdíl od povodně, kdy voda blížící se k prahu domu dokáže k evakuaci rychle přimět.