Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Pardubicemi včera zněla siréna

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Obyvatele Pardubic včera vyděsil zvuk sirény.  Kolem dvacáté hodiny se ze střechy pardubického vlakového nádraží začal ozývat stálý tón v délce 140 sekund, který oznamuje zkoušku sirén a slýcháme ho každou první středu v měsíci ve 12 hodin. Tentokrát ale nebyla středa a nebylo poledne.

Podle informací z pardubického magistrátu, došlo k závadě na řídící desce elektronické sirény, která je v majetku Hasičského záchranného sboru a následnému spuštění signálu zkouška sirén.
Přestože každá elektronická siréna je vybavena záložním napájením, neporadila si s opakovaným výpadkem proudu, ke kterému v této oblasti během včerejšího dne došlo. Podle našich informací došlo zřejmě vlivem přepětí při spínání i k poruše několika počítačů v budově vlakového nádraží.

Za zamyšlení ovšem stojí množství obyvatel, kteří po spuštění sirény propadali panice, přestože šlo o zkušební signál. Ten se používá nejen první středu v měsíci, ale také kdykoliv jindy například v průběhu záchranářských cvičení.

Jak poznat, kdy siréna skutečně varuje?

Není důležité, kdy siréna houká ani jak dlouho. Podstatné je jakým tónem.
V České republice existují tři druhy signálu, které mohou sirény odvysílat:

Všeobecná výstraha
200805071858_vystraha

Vyhlašuje se ve všech případech, kdy může dojít, nebo již došlo ke vzniku mimořádné události, která může ohrozit životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí. Všeobecná výstraha bývá vyhlašována kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund. Může být vyhlášena třikrát za sebou v tříminutových intervalech. Tento signál jako jediný VARUJE OBYVATELE.

Kromě všeobecné výstrahy se můžeme setkat také s dalšími dvěma signály. Ty ale nejsou určeny pro varování obyvatel a mají svůj specifický význam:

Zkouška sirén

200805071908_zkouska

Provádí se stálým tónem po dobu 140 sekund.Tento signál má většina obyvatel zažitý díky pravidelným zkouškám každou první středu v měsíci.

Požární poplach

200805071917_pozar
Slouží ke svolání jednotek sborů dobrovolných hasičů a vyhlašuje se přerušovaným tónem po dobu 1 minuty

VarujemeVas.cz

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

1 komentář článku Pardubicemi včera zněla siréna

  • Jasmína Polanecká

    Dnes v 01.00 jsme slyšeli sirénu v Pardubicích Polabinách 4. Ale podle informací z tísňové linky hasičů to nic nebylo a mohli jsme se vrátit ze sklepa v klidu spát.Tak dobrou noc a sladké sny. Asi to byli hekři.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: