Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Během třináctého prosincové dopoledne přivítali pardubičtí policisté „na půdě“ Krajského ředitelství policie Pardubického kraje velmi milé hosty – tzv. kurýry prevence. V březnu letošního roku se v těchto místech rozjel projekt s názvem Senioři sobě, jehož realizátorem je Preventivně informační oddělení Policejního prezidia.
V rámci celé akce byly ve zdejším kraji proškoleny čtyři desítky tzv. kurýrů prevence. Ti se následně velmi aktivně do projektu zapojili a své příbuzné, přátelé a známé, a to nejen z blízkého, ale i širokého okolí, upozorňovali na hrozící nebezpečí.
A kde na ně vlastně číhá? Téměř všude. Senioři patří mezi velmi ohroženou skupinu obyvatel. Mnohdy žijí izolovaně od okolí, nemají už nikoho, o koho by se mohli opřít. Jejich dobrotu „převálcuje“ naivita, snaha pomoci druhému se jim může vymstít.
I pardubická policie chce předcházet možné kriminalitě na seniorech, která v policejních statistikách bohužel nechybí. Na začátku projektu obdrželi proškolení senioři tašky s preventivními materiály, se kterými chodili na besedy a různé návštěvy a předávali důležité informace a znalosti dalším lidem. Výstupem z celého projektu se staly vyplněné anketní lístky, které senioři zasílali zpět pardubickým policejním preventistům.
Pro zajímavost pár čísel – na Pardubicku bylo proškoleno patnáct seniorů, třináct z nich odevzdalo vyplněné anketní lístky zpět do rukou pardubických preventistů. V celém kraji se navrátilo přes šest set anket, z čehož na Pardubicko připadá necelá polovina. Lístky vyplňovaly spíše ženy než muži, v několika případech se do vyplňování zapojily manželské páry. Věk těchto „hodnotitelů“ akce se pohyboval mezi sedmdesáti a osmdesáti lety. Jako zabezpečení bytu využívají senioři většinou bezpečnostní dveře nebo řetízek. Na otázku „co obvykle uděláte, než otevřete, zazvoní-li neznámá osoba u vašich dveří?“ zněla odpověď téměř jednohlasně „zjistím oknem nebo kukátkem, o koho jde“. Je nutné podotknout, že v posledních pěti letech se s podobnou situací setkala polovina dotázaných.
Jedna z posledních otázek v anketě zněla „jak jste reagoval(a)?“ I když ke spokojenosti pardubických policejních preventistů byla odpověď v mnoha případech „ověřil(a) jsem si, o koho jde“, přes dvě desítky dotázaných by otevřely cizím lidem automaticky.
I když se kurýři prevence většinou setkali s kladným ohlasem, narazili i na skupiny obyvatel, kteří s oblibou používjí otřelou frází – „mně se to přeci nemůže stát“. Kdyby jen věděli, jak moc se mýlí…
Přidat komentář