Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Policisté ze Skutče byli u prezidenta

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Úterní odpoledne se dva policisté ze Skutče vydali na Pražský hrad přímo k prezidentu ČR Václavu Klausovi. Proč? V hradních prostorách probíhalo předání cen „ZLATÉHO ZÁCHRANÁŘSKÉHO KŘÍŽE“ za rok 2011. Krajské ředitelství policie Pardubického kraje do tohoto prestižního ocenění nominovalo příběh policistů z Obvodního oddělení Skuteč, který rozuzlil Pavel Sodomka s Hynkem Krpatou.

Foto: Policie ČR

Ti v loňském roce vyvedli z hořící chatky matku s maličkým dítětem. Ve chvíli, kdy se vše odehrálo, vůbec netušili, že jim v říjnu za jejich práci poděkuje sám krajský ředitel a o několik měsíců později budou stát dokonce před prezidentem České republiky a převezmou CENU POLICEJNÍHO PREZIDENTA.

Zlaté záchranářské kříže  jsou v současné době předávany přímo z rukou prezidenta České republiky. Soutěž „O nejlepší záchranářský čin roku“ již jedenáct let vyhlašuje redakce časopisu RESCUE report.
Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků – dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů.
Tisková zpráva Policie ČR z 18. října 2011
Rozplést hodně zamotané oznámení se v neděli podařilo policistům Obvodního oddělení Skuteč. Na jeho konci byla tečka v podobě zachráněného lidského života.
Dalším událostem předcházelo přijetí nejasného a chaotického oznámení, které učinila třiadvacetiletá žena. Ta zavolala, v neděli okolo druhé hodiny ranní, na linku 155 a operátorce záchranné služby sdělila své jméno a to, že se nachází někde u Ústí nad Orlicí na chatě, která je plná kouře a spolu se synem nemůže ven. Přitom bylo zjištěno, že její hovor měl být uskutečněn z jedné obce na Skutečsku.
Operační důstojník vyrozuměl policejní hlídku, aby uvedenou lokalitu prověřili. Když policisté uslyšeli jméno, kterým se volající žena představila, tak je jejich osobní znalost dovedla k jejímu otci. Štěstím totiž bylo to, že v hlídce tu noc sloužil policista, který již s ženou a otcem v minulosti hovořil a jejich příjmení mu utkvělo v paměti. Od otce se následně dozvěděli adresu, na které jeho dcera spolu s tříletým synem bydlí.
Na místě však policisté narazili pouze na uzamčené vchodové dveře. V domě byl klid a zhasnuto. U domu však setrvali a pohledy do oken se snažili zjistit, zda volání o požáru nemohlo být učiněno právě z tohoto domu. Po chvíli spatřili v okně za rohem budovy, ve zvýšeném přízemí, siluetu ženy. Ta stála u pootevřeného okna s mobilním telefonem v ruce a byla v obličeji i na oblečení zcela pokryta sazemi. Z  okna mírně vycházel kouř. Žena s policisty vůbec nekomunikovala a pouze se nepřítomně dívala z okna. Nebylo na co čekat, jeden z policistů si k domu přistavil lavici a pootevřeným oknem vlezl dovnitř bytu. Druhý kolega si na místo vyžádal příjezd hasičů i zdravotníků.
Policista, který byl uvnitř bytu, později uvedl: „Neviděl jsem žádné plameny, byt byl plný kouře a tak jsem si svítil baterkou při zemi, kde bylo alespoň trochu vidět. Hledal jsem dítě, o kterém jsem věděl, že by zde mělo být. Z jednoho místa jsem uslyšel zvuky podobné chropění. Zanedlouho jsem spatřil chlapce ležícího na podlaze. Opatrně jsem jej odnesl k oknu, kde stál kolega. Poté jsme oknem vytáhli ven i jeho matku.“
Policista se do bytu vrátil a znovu jej celý prověřil, ale žádnou další osobu zde nenašel. Také se ubezpečil, že v bytě již opravdu nikde nehoří. Vchodovými dveřmi vyšel na chodbu, ve které již byl také dým a postupně informoval všechny nájemníky, aby neotvírali dveře a nevycházeli ze svých bytů ven.
Před domem se již matky i dítěte ujali zdravotníci a následně je převezli sanitním vozem do nemocnice k ošetření a hospitalizaci.
Okolnosti celého požáru jsou v současné době předmětem šetření. Za celou událostí však zřejmě stála neopatrná manipulace s otevřeným ohněm.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: