Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Poradna

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Lze vyhlásit všeobecnou výstrahu sirénou pro konkrétní vesnici či město v případě předpokládaných živelných pohrom-třeba silná bouřka s krupobitím  nebo tornádem protože i ty se už u nás vyskytují? Vše se dá sledovat na meteo radaru a tak se dá na podkladech map zjistit zda ta či ona bouřka projde tou a tou vesnicí či městem a s jakou intenzitou to zhruba bude?

Ano, koncové prvky (sirény) lze spustit i pouze pro území obce nebo města. V případě bouřek to je například v okamžiku, kdy je doprovází bleskové povodně a hrozí bezprostřední ohrožení.

Dobrý den, lze prosím poslat na 112-ku SMS? Setkal jsem se totiž s případem hluchoněmého člověka, který potřeboval pomoc. Děkuji.

Dobrý den, možnost přivolání pomoci přes SMS existuje, prostřednictvím čísla 603 111 158. SMS zpráva je odeslána na operační středisko policejní Správy hlavního města Prahy, odkud předají informaci příslušné složce IZS.
V některých krajích pak jsou ještě další čísla pro SMS na operační střediska hasičů, záchranek nebo městských policií. V některých případech jsou tato čísla neveřejná a vyžadují předchozí registraci.
Podrobnosti naleznete zde: http://radyvnouzi.cz/neslysici…..ovou-linku.

Dobrý den, po návratu z víkendu mimo domov jsme zjistili, že náš kocour vyšplhal na strom a to do cca 15 metrů…, přístup k němu je velmi složitý a sami to nezvládneme…Když jsme volali na 150, tak nám bylo řečeno, že když se tam kocour dostal, tak se dostane i dolů…Je možné, že je tam již od pátku /dle stavu misky s granulemi/ a nevíme, na koho se obrátit, aby nám s tím nebohým tvorem pomohl a neradi bychom o kocoura přišli… Děkuji za odpověd.

Dobrý den, můžete se zkusit obrátit na komerční subjekty, zabývající se prácí ve výškách nebo zkusit zda v okolí nějaká firma nevlastní plošinu.
Nepíšete odkud přesně jste, ale další možností je obrátit se na jednotku dobrovolných hasičů, pokud ve Vašem okolí existuje.

Příští týden se chystám na dovolenou, máme pronajatou chatičku na Chrudimsku, uprostřed lesa, daleko od jakékoliv civilizace. Nedávno jsem si ale s hrůzou uvědomil, že taková samota má jednu velkou nevýhodu – pokud se něco stane, těžko se dovolám pomoci. Podle internetové mapy tam není moc signál na mobil a hlavně si nedokážu představit, jak rozrušený popisuji do telefonu, kde jsem a co se stalo. Existuje něco, co by mohlo v takovém případě pomoci?

Odpověď na tuto otázku je delší a přesahuje možnosti poradny. Odpověď je v samostatném článku: http://radyvnouzi.cz/jak-privo…..a-dovolene.

Doporučujete zamykání vchodových dveří v panelových domech po celý den nebo pouze v noci ? Nebo je lepší je nechávat pouze zabouchnuté? Slyšela jsem, že v případě požáru jsou zamčené vchodové dveře (jediná úniková cesta) problém.

Dobrý den, předávám odpověď pardubických hasičů: Úniková cesta musí být stále volná a průchozí, tedy obzvláště jedná-li se o jedinou cestu z panelového domu. Situace by měla být vyřešena formou (klika uvnitř a koule zvenčí), tak aby se do domu nedostali cizí lidé a lidé z domu mohli kdykoli bez toho, že potřebují klíč, odejít. Nastane-li zmatek třeba při požáru, mnoho lidí nebude mít klíče u sebe. Vhodné není ani elektrické otevírání tzv. „bzučák“, protože při výpadku el. proudu si opět neotevřeme.

Bydlím v jednom z pardubických věžáků. Dostanou se k nám hasiči žebříkem, pokud bude hořet?

Pardubičtí hasiči disponují automobilovým žebříkem AZ 30 Camiva, který má maximální dosah koše 30 metrů. Ten bude brzy nahrazen žebříkem AZ 30 Iveco Magirus o stejném dosahu. V sousedním Hradci Králové pak je plošina s dosahem 54 metrů. Spíše ale větším problémem než dostupná výška je příjezd na místo přes bezohledně zaparkovaná vozidla…

Jsou nové povodňové hráze v Pardubicích zárukou, že se nemusíme bát vody, ani jako byla třeba na Moravě nebo v Praze?

Na to je těžké odpovědět. protipovodňová opatření jsou dělána na stoletou vodu plus určitá rezerva. Z principu prakticky žádné opatření před přírodní pohromou nemůže být stoprocentní, ale chrání pouze do určité míry. V každém případě ale protipovodňová opatření poskytují více času pro případnou evakuaci.

Dobrý den, volal jsem 112 a dovolal jsem se do úplně jiného města. Je toto normální?

Dobrý den, toto je možné a troufám si říci, že je to i jednou z výhod této linky. V tomto případě mohly nastat dva případy: 1. Poloha volajícího mobilu se zjišťuje podle vysílače, přes který komunikujete a na hranicích krajů se může snadno hovor spojit přes vysílač v jiném kraji. Pak může jít hovor do centra tísňového volání v krajském městě daného kraje. 2. V případě, že všichni operátoři jsou obsazeni, je hovor směrován do sousedního centra.

Kde najdu kryt, když by se něco dělo? Dříve byly přece v každém domě. Dík

Dobrý den, v Pardubickém kraji jsou nyní stálé kryty pouze pro 5 procent obyvatel a zbytek republiky je na tom podobně. Vzhledem k tomu, že ČR akutně nehrozí ozbrojený konflikt, je kladen důraz na improvizované úkryty. Tedy využít ochranných vlastností staveb. Na toto téma připravujeme samostatný článek.

Dobrý den, kam se člověk dovolá, pokud volá 112? Dovolám se do Chrudimi, když jsem z Chrasti? Díky. L.

Dobrý den, linka tísňového volání 112 je svedena do tzv. center tísňového volání, která jsou v jednotlivých krajích. Ve Vašem případě se tedy dovoláte do Pardubic, odkud zařídí pomoc. Pozor ale na přesah mobilních sítí, někdy může hovor „spadnout“ do sousedního kraje.

Dobrý den, všiml jsem si, že jsou na sloupech v Pardubicích nějaké nové rozhlasy. Víte o tom něco bližšího? Slouží to k varování lidí? Děkuji

Dobrý den, jedná se o nový informační systém Domino. Prakticky jde o bezdrátový rozhlas, který je napojen do systému varování a vyrozumění. Funguje tedy jako elektronická siréna.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Komentáře uzavřeny.