Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Povodňové mapy nově zdarma

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Počátkem minulého roku spustila Česká asociace pojišťoven (ČAP) na svém webu on-line mapovou aplikaci, jejímž prostřednictvím si každý může snadno ověřit míru rizika zasažení povodní. Zatímco až do nedávna byly tyto informace zpoplatněny formou SMS, nyní se ČAP rozhodla, poskytovat je zdarma.

„Statistiky nám potvrdily zájem veřejnosti o identifikaci rizikových míst, zároveň však upozornily i na to, že mnohé odradila cena za získanou informaci. Z toho důvodu jsme připravili s dodavatelem systému řešení, které umožňuje bezplatný on-line vstup do aplikace každému. Široká veřejnost tak dostává do rukou identický nástroj, jaký využívají pojišťovny při stanovování rizik, a každý si může například při koupi nemovitosti na celém území České republiky ověřit záplavové riziko lokality, ve které se nachází jeho nemovitost a tím i její pojistitelnost,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Metodika stanovení rizikové zóny

Součástí aplikace je také PDF dokument „Metodika stanovení rizikové zóny“, který přibližuje postup členských pojišťoven při stanovování míry rizika.

Aplikace vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. Za předpokladu, že vlastníte nemovitost ve vyšší rizikové zóně (2 a více), lze předpokládat navýšení pojistného o rizikový příplatek. I v České republice existují lokality, které jsou z hlediska neúnosného rizika výskytu povodní nepojistitelné. Ty se vyskytují zpravidla ve 4. rizikové zóně. Takovou informaci pak ocení zejména ti, kteří o koupi nemovitosti v takové lokalitě zatím jen uvažují.

Rizikové zóny 1 a 2 zobrazují velmi nízké až střední riziko. Takto definované oblasti jsou v důsledku zasaženy až záplavami s dosaženou vysokou hladinou vody, takže není třeba uvažovat při výpočtech vlivy lokálních terénních detailů, které nejsou obsaženy v digitálním modelu terénu, jako místní nebo mobilní protipovodňové zábrany. Na ty není brán ohled ani při stanovování rizikové zóny 3.

Porovnání map záplavových území

Město Pardubice, stav po dokončení protipovodňových opatření (ochranné valy, hráze a mobilní zábrany).

MagistrátAplikace ČAP, kterou využívají pojišťovny při stanovení míry rizika (nezohledňují místní zábrany).

Pojišťovny

<<<On-line apliakce ČAP>>>

V případě, že uvažujete o pojištění nemovitosti a chcte zjistit nejen míru rizika, ale zároveň i porovnat výše pojistného, můžete vyplnit následující formulář:

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

7 komentář(ů) článku Povodňové mapy nově zdarma

 • Blahoslav Lukašík

  Prodávám rodiný dům. Crhov 55, 67974. Zájemce si chtěl vzít hypotéku. Při jejím vyřizování se zjistilo, že se nemovitost nachází ve 4. zóně podle ČAP.
  Pojišťovna AXA, která používá jiný model povodňových zón, (ČHMÚ) má tu stejnou nemovitost v 1. zóně a bez problémů pojistitelnou.
  Nerozumím tomu

  • Dobrý den. To je bohužel ten problém, že ČAP ve svých mapách vychází nejen ze záplavových území, ale také z pojistných událostí v minulosti.
   Crhov neleží v oblasti s významným povodňovým rizikem a stejně tak ani podle povodňového plánu ČR v něm není žádné záplavové území. To, proč je Vaše nemovitost ve 4. zóně bude pravděpodobně následkem přívalových srážek, kdy se v roce 2002 rozvodnil Crhovský potok a měl půtok větší než Q200. Následkem bylo tehdy 30 poškozených domů.

  • Jirka

   Máme stejnou zkušenost, všechny pojišťovny až na Axu nám odmítli nemovitost pojistit, přestože jsou vybudované protipovodňové zábrany a povodeň byla jen v roce 2002, kdy na ni nebyl nikdo připraven – a bohužel stále i po 14 letech se stále čerpá z původních map :/ Ještě pojišťovna Ergo „neřeší“ povodňové zóny, ale nabídli nám plnění jen 65.tis., což asi v případě hypotéky nebude dostačující.

 • Jiří Vrba

  Dobrý den, mám jeden dotaz na povodňové nebezpečí v obci Bílovice Lutotín,
  u Kostelce na Hané, PSČ 798 41.
  Děkuji, zdraví Jiří Vrba

 • Kobza Tomáš

  788 05 Dolní Libina 143

 • Helena Sasová

  To je od ČAP moc hezké zejména, když chce povodňové informace poskytovat zdarma. Má to ale jeden háček: ty informace jsou lživé. Náš dům stojí zcela mimo možnou povodeň, a i při povodních r. 2010, kdy byla tzv. tisíciletá voda, sahala voda z řeky více než 30 m od našeho domu, přičemž náš dům stojí další 3 m nad touto hladinou. Není tedy v žádném případě ohrožen povodní ani záplavou. Přesto je podle ČAP a povodňovém pásmu a při pojištění domu jsme měli zaplatit vyšší pojistné. Celé povodňové mapy mají jediný cíl. Totiž dostat z majitelů domů vyšší pojistné. A ještě se chlubí tím, že takové informace poskytují zdarma. A to by chtěli za lži platit??? !!!!

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: