Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Rady v nouzi v roce 2011

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Zahodili jsme kalendář, abychom mohli otevřít jiný, s dvojkou na konci. Přelom roku je vždy příležitostí k bilancování a proto se trochu ohlédněme za minulým rokem z pohledu portálu, jehož obsah si právě čtete.

Portál Radyvnouzi.cz vznikl jako součást stejnojmenného projektu v roce 2007 a na přelomu roku 2010 a 2011 prošel drobnou změnou vzhledu. I když tato změna nebyla na první pohled příliš patrná, souvisela s přechodem na nový redakční systém. Ten umožňuje efektivnější tvorbu galerií a správu obsahu.

Přehled vydaných článků

V roce 2011 na webu přibylo celkem 129 článků, které si přečetlo více než 14 700 unikátních návštěvníků. To sice není mnoho, ale je nutné si uvědomit, že naše oblast působnosti je silně omezená – jak územně (Pardubice a Chrudim), tak tematicky.
Samozřejmě by bylo možné přepisovat denně několik tiskových zpráv hasičů a policie a zásobovat  Vás čerstvými dopravními nehodami, požáry a trestnými činy. Touto cestou ale jít nechceme.
Radyvnouzi.cz mají od počátku přinášet především rady a do určité míry nabízet pohled „pod pokličku“ záchranářů, nemají být černou kronikou.
Výjimkou jsou situace, kdy informování o události může někomu pomoci. Typickým případem jsou přepadení, kdy zveřejňujeme popis pachatele nebo pátrání po pohřešovaných osobách.
V uplynulém roce jsme takto zveřejnili pátrání po celkem 8 pohřešovaných osobách a 3 pachatelích trestných činů.

Samozřejmě informujeme také v případech, kdy v souvislosti s mimořádnou událostí hrozí ohrožení obyvatel nebo panují mezi obyvateli obavy.
Vloni se jednalo o tyto případy:

 • leden – Prudké oteplení a silné srážky způsobily rozvodnění vodních toků. Odkaz
 • březen – Série článků v souvislosti s havárií  japonské jaderné elektrárny.
 • duben – V areálu semtínské chemičky došlo k výbuchu nitroglycerinu. Odkaz
 • červen – Tornádo způsobilo obrovskou spoušť nejen na Pardubicku a Chrudimsku. Odkaz

V případě lednové hrozby povodní a především dubnové havárie v areálu Explosie,  jsme přinášeli několik dní on-line průběh situace s důrazem na ověřené a potvrzené informace. Na rozdíl od většiny médií bez snahy bulvarizovat a přinášet senzace.

Rozdělení článků podle tématu:

Nejčtenější články:

Nejčtenějším článkem v roce 2011 byl on-line přehled situace v souvislosti s výbuchem nitroglycerinu v areálu semtínské chemičky.
Následovala reportáž ze cvičení dobrovolných záchranářů Rescue Marathon, článek o předání nových vozidel pardubické záchrance, podrobnosti o vývoji chřipkové epidemie a cvičení hasičů v krasíkovském železničním tunelu.

Článek o semtínské explozi byl zároveň také nejvíce komentovaným článkem – 21 komentářů. Dohromady přibylo v redakčním sytému za minulý rok 74 komentářů.

Vlastní tvorba:

Většina článků pochází z tiskových zpráv jednotlivých organizací, především pak využíváme informace od HZS Pardubického kraje a krajského úřadu.
Přesto jsme se v letošním roce osobně zúčastnili několika akcí, z nichž jsme přinesli podrobnou reportáž:

 • leden – Předání nových vozidel Mercedes pro ZZS Pardubického kraje.
 • únor – Cvičení HZS v železničním tunelu Krasíkov.
 • duben – Tiskový briefing po výbuchu v areálu semtínské chemičky.
 • květen – 10. ročník mezinárodního setkání leteckých záchranných služeb a prezentace spolupráce integrovaného systému v Hradci Králové.
 • červen – Cvičení JSDH Heřmanův Městec a ČČK Praha  7 v Klešicích u Heřmanova Městce.
 • červen – 13. Bezpečné prázdniny v Chrudimi.
 • září – Tisková konference na Generálním ředitelství HZS ČR, na níž nejvyšší představitel hasičů oznámil svoji rezignaci.
 • říjen – Druhý ročník Rescue Marathonu v Litoměřicích.
 • plus další akce, uvede níže v rámci naší prezentace.

Od loňského jara máme k dispozici HD videokameru, takže některé články jsou nyní doplněny i o video, natáčené členem našeho sdružení.

Nezaměřovali jsme se pouze na proběhlé akce, ale také na hodně diskutovaná nebo naopak neprávem opomíjená témata. Příkladem může být zamyšlení nad (ne)funkčností systému Dítě v ohrožení nebo problematika povodňové zdi na Cihelně.

Za zmínku stojí také článek o přivolání pomoci na dovolené, který převzalo několik turistických serverů.

Prezentace projektu:

V minulém roce jsme se zúčastnili celkem čtyř akcí, na nichž jsme návštěvníkům představovali projekt „Rady v nouzi“ a zároveň i  rady a doporučení pro řešení krizových situací:

 • V sobotu 28. května jsme přijali pozvání a zúčastnili se oslav 130 let SDH Proseč.
 • Čtvrtek 16. června patřil již tradičnímu Dni požární prevence a ochrany obyvatel. Ten uspořádal na pardubickém Pernštýnském náměstí Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje společně se Sborem dobrovolných hasičů Pardubice.
 • V úterý 4. října jsme zavítali do areálu Pardubické krajské nemocnice na druhý Den nemocnice.
 • V sobotu 15. října jste nás mohli vidět na parkovišti u pardubického hypermarketu Globus v rámci „Dne se záchranným systémem“.

Na všech těchto akcích byl k dispozici náš preventivní stánek a zástupci sdružení, kteří odpovídali na dotazy návštěvníků.

Zpětná vazba:

Na Radyvnouzi.cz odkazují mnohé obce a města na svých webových stránkách. Odkaz vede také ze stránek HZS Jihomoravského kraje, sborů a jednotek SDH.
Nejnověji jsme také jedním ze dvou odkazů v preventivně výchovné činnosti Generálního ředitelství HZS ČR.

Web Varujemevas.cz:

Součástí projektu Rady v nouzi jsou také internetové stránky www.varujemevas.cz, zaměřené na jednotný systém varování a vyrozumění.
Tento web zaznamenal za rok 2011 celkem 4 441 unikátních přístupů. Nejvíce návštěvníků přišlo, jak lze očekávat, vždy první středu v měsíci, tedy v den zkoušky sirén.
Znatelný nárůst návštěvnosti byl také v červnu, kdy došlo k poruše sirény v Ostravě na Nové huti a v září, kdy k podobné situaci došlo v Pardubicích.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: