Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Televize Prima odvysílala ve svém hlavním večerním zpravodajství reportáž, týkající se údajného záměru města, zbourat protipovodňovou hráz na sídlišti Cihelna.
Vzhledem k tomu, že jsme v průběhu dnešního dne obdrželi několik dotazů na toto téma, přinášíme podrobnosti.
(Reportáž začíná v čase 14:00)
V první řadě je nutno říci, že ochrannou hrází, o které je řeč, není myšlena hráz postavená v minulých letech v rámci rozsáhlých protipovodňových opatření podél řek Chrudimky a Labe.
V žádném případě tedy nejsou na místě obavy, které vyplynuly z některých e-mailových dotazů. Mnohakilometrové ochranné hráze a valy, postavené v minulých letech, jsou na samotných březích řek a směrem ke korytu řeky rozhodně není (a dle zákona ani nemůže být) plánována žádná nová výstavba.
V reportáži zmiňovaná hráz je zhruba 100 metrů dlouhá kamenná zídka s valem v ulici Ke Koupališti, vedoucí od kruhového objezdu u Univerzity Pardubice směrem ke křižovatce s ulicí Brozanská.
Většina protipovodňových opatření je plánována na Q100, tedy stoletý průtok. Podívejme se tedy na výřez z mapy záplavových území, týkající se této lokality.
První obrázek znázorňuje situaci v případě stoletého průtoku v době před dokončením protipovodňových opatření.
Barevně jsou odlišeny výšky hladiny v jednotlivých místech, přičemž červená barva označuje místa s více než 80 cm vody.
Jak je ze snímku patrné, vzhledem k rozsáhlosti zaplaveného území by zmiňovaná hrázka měla jen velmi malý význam.
Druhý obrázek znázorňuje současnou situaci, tedy po dokončení rozsáhlých protipovodňových opatření.
Jak je z tohoto snímku na první pohled patrné, je záplavové území pro stoletý průtok vymezeno ochranným valem na břehu Labe a celé sídliště Cihelna je před povodní ochráněno.
Aby se voda dostala až ke zmiňované hrázce, musela by nejprve překonat ochranný val. Ten je dimenzovaný na stoletou vodu, navíc s určitou rezervou.
V takovém případě by ovšem hrázka neměla velký význam a voda by ji obklopila ze všech stran, jak dokládá první snímek (před dokončením ochranných opatření).
dobrý den, o této kauze asi nic nevíte, je vidět, že jste patrně ten kdo tady chce stavět. Kolem celé Cihelny jsou vybudované valy z hlíny , vedou od dnešní kulaté křižovatky tedy od hospody U josefa , dále vedou ochrannou zdí až k dnešnímu žlutému psovi a za ním vedou až ke křižovatce směr na Hradiště. Ted se bohužeů také rozhrnují.Tyto valy jsou zde již z historie, kdy se plavilo dřevo po Labi a voda zaplavovala vesnice i Cihelnu. O tom může podat svědectví např. pan Brzek Brozanská ul , kterému je dnes asi 90 let a další občané Cihelny
Dobrý den, jsem z Cihelny a o této kauze tak něco vím.
Tady vůbec nejde o nějakou povodňovou zeď, která stejně nemá význam. Což jasně vyplývá i z tohoto článku.
Problém je, že pár lidem se nelíbí záměr postavit domy před jejich barákem a povodňová zeď je jen záminka. Bohužel televize se toho chopila a udělala z toho velký problém.