Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Rescue Marathon podruhé na Chrudimsku

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Již počtvrté se poslední zářijový víkend sešlo 150 zdravotníků a hasičů při nesoutěžním cvičení Rescue Marathon. Ten se letos, stejně jako v loňském roce, konal v okolí Heřmanova Městce na Chrudimsku. Své dovednosti se rozhodlo vyzkoušet osm týmů Českého červeného kříže z Prahy, Ostravy, Štětí, Veselí nad Lužnicí, Děčína a Brna, jeden ze slovenského Žiaru nad Hronom a čtyři týmy dobrovolných hasičů z Chrasti, Štětí, Skaly a Ždírce nad Doubravou.

[singlepic id=1945 w=700 float=center]

Po slavnostním zahájení všichni netrpělivě očekávali první noční akci, kterou je již tradičně rojnice s pátračkou v terénu. Trochu nečekaně ale bylo letos vše jinak a pátrací akce se nekonala. Jak známo, Český červený kříž je organizací především humanitární. Organizátoři z 7. místní skupiny při oblastním spolku ČČK Praha 1 si proto připravili scénář, který si mnoho ze zúčastněných týmů reálně vyzkoušelo letos v červnu.

Úderem třiadvacáté hodiny se v okolí rozvodnily řeky a účastníky čekalo několik náročných hodin, během nichž měli za úkol vybudovat a následně provozovat evakuační středisko. Do areálu začali proudit zraněné a promočené osoby, o něž se všichni museli postarat. Část zasahujících musela teplo evakuačního střediska brzy opustit a začít stavět hráz z pytlů písku. Naděje některých, že půjde jen o symbolickou akci, se rozplynula v okamžiku, kdy se zpoza budovy ozvalo burácení motoru a přijela Tatra plně naložená pískem. Pro mnohé to byla premiéra, protože si vyměnili role. Zatímco hasiči ošetřovali zraněné, zdravotníci se chopili lopat a šlo se na věc.

Po rozednění a několika málo hodinách spánku přišel na řadu samotný maraton. Jeho trasa byla letos sice trochu zkrácená, ale i tak čekala týmy 20 kilometrů dlouhá trasa od Heřmanova Městce po Vápenný Podol. Na ní organizátoři přichystali celkem 13 stanovišť s nutností poskytnutí první pomoci. Nechyběly zlomeniny, amputace, resuscitace, ale ani takové speciality, jako pacient s infarktem na člunu uprostřed chladného podzimního rybníku.

Stanoviště:

Sekačka – anafylaktický šok, trauma lýtka, šok
Zastavárna – postřelení, úraz elektrickým proudem, pokousání psem, zfetovaný zloděj
Dělníci – pád z výšky, amputace prstů, poranění od pily a sekery, hřebík v ruce
McDonnald’s – cévní mozková příhoda, zaskočené sousto, otrava zkaženými potravinami
Sadomaso hrátky – zranění oka od bičíku, vdechnutý klíček od pout, hysterický přítel
Autoservis – otravy fridexem, trauma hrudníku, fraktury prstů
IT – popáleniny, nadýchání zplodin
Cyklozávod – otřes mozku, poranění páteře, bezvědomí, odřeniny, fraktury pánve a končetin
Mikrobus – epileptický záchvat řidiče, zlomeniny, poranění hlavy
Motonehoda – resuscitace motorkáře, vnitřní zranění spolujezdce, sražený chodec
Voda – háček z rybářského prutu v uchu, infarkt na loďce, podchlazený potápěč, malé dítě v loďce
Kuchyň – popáleniny, nadýchání, agresivita syna, do situace později vstupující matka rodiny
Lyžaři – omrzliny, podchlazení, zlomeniny, prokousnutý jazyk, vyražený dech, vykloubené rameno.

Večer se všechny týmy úspěšně vrátily na základnu, kde už na ně čekala teplá večeře a především možnost dopřát si horkou sprchu  v celkem třech nafukovacích stanech. Ty postavili členové  Opravárenských závodů Olomouc se skladem ve Skutči.

Jak pravidelní účastníci vědí, ani po návratu na základnu nemohou očekávat klid. A tak se po několika málo hodinách odpočinku vydali opět zachraňovat. Zatímco část z nich ošetřovala sražené bruslaře, ostatní se potýkali s nehodou v chemické laboratoři. Obě situace zasahujícím připravily zajímavá poranění a možnost zkusit si práci v originálním prostředí. Cílem ale byla hlavně součinnost a správné třídění poraněných.

Akce by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory Nadace Agrofert, Nadace Vodafone a společnosti Linet.
Velké poděkování patří také společnostem Deva, Koms Mělník, Johnny Servis, EKO-KOM, Coca-Cola, Red Bull, Pomáháme pomáhat, Řeznictví-uzenářství Francouz a obci Kostelec u Heřmanova Městce. Na zdárném průběhu akce se podíleli také členové SDH Heřmanův Městec, Kostelec u Heřmanova Městce, Načešice a občanského sdružení Rescueinfo.

[nggallery id=92]

Kompletní fotogalerii naleznete v albu na Facebooku.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: