Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Silničáři svolali krajský operační štáb zimní údržby

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Průběžně aktualizováno: V 5.00 hodin ráno byl Správou a údržbou silnic Pardubického kraje vyhlášen kalamitní stav na území okresu Svitavy. Hasiči povolávají těžkou techniku ze Záchranného útvaru Hlučín.

>>>>> Vaše zprávy z terénu <<<<<

19:02 Pardubický kraj
Kalamitní situace na silnicích v Pardubickém kraji, zejména na Svitavsku a Orlickoústecku, se pomalu uklidňuje. Silničáři ve spolupráci s hasiči a policií v odpoledních hodinách zcela zprůjezdnili klíčovou komunikaci I/35 směrem na Moravu. V tuto chvíli by již měl být provoz plynulý.
„Problém nám zůstává na silnici I/11 přes Suchý vrch, která bude zřejmě neprůjezdná až do zítřka. Co se týká ostatních silnic, zejména nižších tříd, tam průjezdnost zajišťujeme průběžně s ohledem na povětrnostní podmínky. Vítr nám často již upravené silnice znovu zafouká,“ řekl Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk).
Právě v sídle SÚS Pk se od ranních hodin scházel krizový štáb, který koordinoval práce silničářů a složek integrovaného záchranného systému. Vše sledoval také hejtman Pardubického kraje Radko Martínek: „Byl jsem v terénu ráno i nyní odpoledne. Musím říci, že se skutečně podařilo situaci na silnicích zlepšit. Důležité je, že silnice I/35 je již sjízdná, že se podařilo vyprostit uvázlé kamiony a uvolnit cestu technice silničářů. Teď si musíme přát, aby počasí bylo na naší straně.“
Na silnicích stále zůstává technika krajských silničářů a v pohotovosti jsou stále hasiči i Policie. Kalamitní stav na Svitavsku totiž stále trvá a to nejméně do páteční poledne.

14:20 Pardubický kraj
Ve 13.00 hod. se znovu sešel krizový štáb, který už od nočních hodin řeší kalamitní stav na silnicích v Pardubickém kraji. Silničáři, hasiči i policie informovali hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka o aktuální situaci na silnicích a o krocích, které podnikají. Dobrou zprávou je, že se podařilo zprůjezdnit silnici I/35 pro údržbovou techniku až k odbočce na Opatov. Totéž se týká nejhoršího úseku z odbočky silnice I/43 na Opatov po odbočku silnice I/34 na Svitavy, kde se třemi řadami kamionů zablokovaná silnice začíná uvolňovat.
Ve spolupráci s Policií ČR a technikou Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje se krajským silničářům daří postupně „čistit“ jednotlivé úseky silnice I/35 v úsecích průtah Litomyšle – Lačnov a Lačnov – křižovatka Koclířov. Optimistické odhady mluví o tom, že max. do dvou hodin (do 15:00 hod.) by silnice I/35 měla být průjezdná v celé své délce.
„Tyto zprávy jsou pozitivní, nicméně na silnicích II. a III. třídy na Svitavsku a části okresu Ústí nad Orlicí stále potíže přetrvávají. Proto zůstává vyhlášen kalamitní stav, a to nejméně do pátku 12.00 hod. Vše bude záviset na aktuálním vývoji situace,“ shrnul situaci hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Ten bude stav silnic osobně v odpoledních hodinách kontrolovat. Krizový štáb i nadále žádá řidiče, aby sledovali aktuální situaci a nevjížděli do problematických úseků.
Úplně uzavřená zůstává silnice I/11 přes Suchý vrch.

11:38 Stav silnic
Aktuální stav sjízdnosti naleznete zde.
Mapa dopravní situace: zde.

11:28 Pardubický kraj
Pardubice – Silničáři pracují na zprůjezdnění silnice I/35 v úseku Hřebeč – Gajer, kde je situace velmi vážná. Po dohodě s Policií ČR bude úsek uzavřen minimálně do 13 hod., aby těžká hasičská technika mohla vyprostit uvízlé kamiony a další automobily a zároveň tak umožnila vjezd technice silničářů. To je aktuální výstup z jednání krizového štábu.
„Koordinace silničářů, policie a hasičů, ale také zodpovědnost a ohleduplnost řidičů, je v tuto chvílí klíčová pro rychlé řešení situace. V okamžiku, kdy se podaří zmiňovaný úsek vyčistit, bude se moci rozjet doprava od Vysokého Mýta směrem na Mohelnici a zároveň tím uvolníme i úsek kolem křižovatky se silnicí I/43 s odbočkou na Svitavy. Kamiony, které z různých důvodů nemohou pokračovat v jízdě, bude soustřeďovat na záchytné parkoviště u přilehlé čerpací technice,“ popsal situaci hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.
Krizový štáb v čele s hejtmanem vyzývá řidiče, aby respektovali pokyny Policie ČR a umožnili technice zabezpečit průjezdnost silnice a aby nevjížděli do problematických úseků. Další informace budou zveřejněny po dalším jednání krizového štábu ve 13.00 hod.

11:16 Pardubický kraj
V sídle Správy a údržby silnic Pardubického kraje aktuálně zasedá krizový štáb, který řeší kalamitní situaci na silnicích v regionu. Zejména na Orlickoústecku a Svitavsku jsou uzavřeny některé úseky silnic, jinde je blokují kamiony či havarovaná osobní auta. Jednání řídí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, přítomni jsou zástupci silničářů, policie i hasičů.
Hejtman Pardubického kraje se zajímal o současnou situaci a o krocích, které silničáři se složkami IZS podnikají. „Osobně jsem projížděl po silnici I/35. Kamiony i osobní auta stojí v obou směrech a často blokují vjezd technice silničářů. Je to opravdu kalamitní situace a proto mne v tuto chvíli zajímá, co budou silničáři dělat a kdy budou schopni uzavřené silnice znovu otevřít,“ řekl hejtman Radko Martínek.
Situace na silnicích se aktuálně mění. Silničáři operativně řeší jednotlivé úseky a domlouvají se s policií a hasiči na uzavírkách a výpomoci s odtažením havarovaných nebo odstavených vozidel.

11:14 Tisková zpráva Policie ČR Chrudim
Od časného rána museli chrudimští dopravní policisté řešit hned několik dopravních nehod. Doprava se, vzhledem k čerstvé sněhové nadílce, silnému nárazovému větru a tvořících se závějí, na mnoha místech našeho okresu komplikuje.
Naši policisté v tuto chvíli zasahují u dopravní nehody, ke které došlo na silnici I/37 v úseku Slatiňany – Trhová Kamenice (v místech u obce Výsonín – Skalka). Silnice je zde po střetu dvou osobních a jednoho nákaldního vozidla zcela neprůjezdná. Ke zranění osob nedošlo.
Upozorňujeme řidiče, že se na výše položených silnicích chrudimského okresu mohou setkat s odstavenými nákladními vozidly, která kvůli počasí a sjízdnosti vozovek nemohou pokračovat v jízdě.
nprap. Lukáš Maier

10:00
V 5.00 hodin ráno byl Správou a údržbou silnic Pardubického kraje vyhlášen kalamitní stav na území okresu Svitavy. Příčinou je vývoj počasí a zejména odstavené kamióny na silnici I/35 v úseku Litomyšl – Svitavy – Moravská Třebová.
Komunikace je zatím průjezdná pro jednotky Integrovaného záchranného systému, údržbovou techniku a osobní dopravu. Nicméně pro ranní dopravní špičku se očekává zhoršení situace, která může vést až k neprůjezdnosti této důležité silnice a rozšíření dopravního problému na další část I/35 směrem k okresu Pardubice a do sousedního kraje. Proto ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje svolal krajský operační štáb zimní údržby, který je složen z představitelů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Pk, Pardubického kraje, a dalších. Ten bude v průběhu dne celou záležitost koordinovat a řešit.

Uzavřených je dále několik dalších úseků silnic II. a III. třídy. O těch bude veřejnost neprodleně informována po celý den. Pro cestující veřejnost doporučujeme, pokud to je možné, v krizových oblastech nevyjíždět. Pro kamiónovou dopravu doporučujeme odklon trasy na dálnici D11, Hradec Králové – Praha a na silnici I/37 Chrudim – Ždírec nad Doubravou (zde jsou ale také možné problémy) – D1 – Brno.

S ohledem na vývoj počasí, přetrvávání silného větru a silně podchlazené povrchy vozovek se dají obtíže s dopravou v některých úsecích silnic očekávat po celý dnešní den.

Krajský operační štáb zimní údržby silnic rozhodl o těchto opatřeních směrem k HZS Pardubického kraje:

1. HZS Pardubického kraje  povolá posily těžké vyprošťovací techniky ze Záchranného útvaru Hlučín  v počtu dvou těžkých vyprošťovacích jeřábů.Kromě  této povolané techniky jsou v pohotovosti a v nasazení další čtyři těžké jeřáby.
2.HZS Pardubického kraje  je připraven provést evakuaci osob, které uvízly v dopravní zácpě a  kde hrozí dlouhodobější pobyt vozidel v koloně, do předem připravených prostor.
Jelikož je situace prozatím zvládána, neuvažuje se zatím s aktivací krizového řízení kraje.

 

>>>>Sledujte on-line situaci na krizovém rozcestníku.<<<<

>>>>> Vaše zprávy z terénu <<<<<

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

6 komentář(ů) článku Silničáři svolali krajský operační štáb zimní údržby

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: