Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Sirény budou na zkoušku upozorňovat předem

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Ve středu proběhne další pravidelná zkouška jednotného systému varování a vyrozumění. Tentokrát ale bude v něčem jedinečná. Odstartuje  totiž vůbec největší změny tohoto systému, respektive jeho prověřování, za posledních více než 6 let. Tyto výrazné inovace připravilo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, které ze zákona odpovídá za fungování tohoto systému.

V budoucnu totiž moderní koncové prvky jednotného systému vyrozumění a varování  (elektronické sirény a místní rozhlasy) obyvatelstvo předem upozorní na následnou zkoušku sirén. „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Za několik minut proběhne zkouška sirén Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“ Tato předem nahraná celostátně unifikovaná  verbální informace bude odvysílána vždy 10 – 20 minut  před samotnou zkouškou. Avízo zkoušky bude také nahráno cizojazyčně – anglicky, německy a rusky.
Jako první v zemi tyto nové verbální informace ve středu (1.4.2009) odvysílá  siréna umístěná na budově Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru  ČR v Praze.
V horizontu jednoho roku by pak touto inovací měla projít  další zhruba tisícovka moderních elektronických sirén a místních rozhlasů po celé republice, do jejichž paměti budou v rámci pravidelných revizí nové verbální informace  nahrány.

„Tyto změny jsme navrhli po odborných diskusích. V poslední době  jsme se stále častěji setkávali s tím,  že lidé jsou každou první středu v měsíci zkušebním tónem buď znepokojeni, protože si neuvědomují, že jde o pravidelnou zkoušku sirén, nebo co hůře, jsou lhostejni a zkoušky si ani nevšimnou. Navíc v naší zemí přibývá lidí, kteří nerozumí češtině, až již jde o turisty nebo přistěhovalce. Proto jsme připravili tyto inovace. V budoucnu by všechny moderní sirény a rozhlasy měly na prověrku systému vždy dopředu upozornit, a to i cizojazyčně. To, do jaké míry budou využity cizojazyčné verbální informace nebo verbální tísňové informace s ženským hlasem rozhodnou HZS jednotlivých krajů, protože nejlépe znají podmínky ve svých regionech. Nové verbální informace neumí odvysílat  starší typy sirén – tedy elektrické. Ty nadále budou vydávat jen zkušební či varovný tón bez předcházející či následné verbální informace. Těchto starších typů sirén však postupně ubývá a naopak přibývá moderních koncových prvků,“ říká ředitel odboru komunikačních a informačních systému Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru  ČR plk. Ing. Petr Skřivánek.

„Naším cílem je také zvýšit informovanost obyvatelstva v této oblasti, aby lidé věděli, co mají dělat, když se rozezní siréna. Rozsáhlý výzkum veřejného mínění, který v květnu a červnu roku 2008 pro HZS ČR uskutečnila společnost STEM, totiž ukázal rezervy v informovanosti lidí v této oblasti. Pouze 47 % respondentů uvedlo, že ví, jak se zachovat když zazní siréna s varovným signálem. Pro další zvýšení informovanosti obyvatelstva v letošním roce na celém území ČR realizujeme kampaň Bezpečné cestování“ dodává plk. Ing. Petr Volný z odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Informace o blížící se zkoušce umožní odvysílat pouze elektronické sirény a místní informační systémy. Tam, kde jsou pouze rotační sirény, bude i nadále využíván pouze akustický signál sirény.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: