Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Systém DOMINO v Pardubicích – díl 2. Popis systému

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Minule jsme se podívali do historie budování komplexního systému pro varování a informování obyvatel v Pardubicích. Dnes si tento systém podrobně představíme a podíváme se na jednotlivé možnosti využití tohoto systému.

DOMINO je obchodní název pro bezdrátový místní informační systém, který umožňuje obousměrnou komunikaci.
Celý systém je modulární, takže ho lze v budoucnu velmi snadno rozšiřovat a doplňovat o nové funkce.

Ovládání

Systém je vytvořen tak, aby ho bylo možné ovládat z několika na sobě nezávislých míst:

 • Oddělení krizového řízení magistrátu
 • Operační středisko městské policie
 • Operační a informační středisko HZS Pardubického kraje
 • Úřady městských obvodů

Ze všech výše uvedených pracovišť, s výjimkou hasičů, je možné systém pohodlně ovládat prostřednictvím speciální aplikace a osobního počítače.

Povel

Výběr povelu

Ovládání

centrální pracoviště - oddělení krizového řízení

V případě výpadku napájení je možné ovládat systém pomocí nouzového ovládání. V takovém případě lze pouze spouštět jednotlivé varovné povely nebo provést plošné hlášení z mikrofonu.

Nouzové ovládání

nouzové ovládání

Výhodou zvoleného řešení, tedy digitálního bezdrátového systému je, že každý přijímač, tedy každé ozvučné místo, má svoji adresu. V případě potřeby tak lze aktivovat pouze příslušnou skupinu přijímačů. To je výhodné především pro úřady jednotlivých městských částí, které mohou systém využívat ke komerčnímu hlášení na svém území.
Kromě výše zmíněných čtyř ovládacích míst, lze systém ovládat také prostřednictvím GSM mobilního telefonu.

Funkce systému

Systém DOMINO v sobě sdružuje několik rozličných funkcí, jak znázorňuje následující obrázek.

Schéma

Schéma systému

Místní rozhlas

Místní rozhlas je nejpoužívanější funkcí systému. Na rozdíl od běžných drátových rozhlasů má však několik výhod, především možnost hlášení pro konkrétní území a vstup z několika míst.
O další možnosti se stará specializovaný software, který umožňuje předem naplánovat hlášení nebo přenášet rozhlasové vysílání.

Varovný systém

Pokud místní rozhlas je nejpoužívanější funkcí, pak schopnost varování je funkcí nejdůležitější. Systém umožňuje odvysílat akustický výstražný signál včetně verbální informace o druhu ohrožení a dále jakoukoliv hlasovou zprávu.
Schopnost varování je navíc posílena propojením s elektronickými sirénami a možností připojit na systém DOMINO rozhlasy v objektech s velkou koncentrací osob (hypermarkety).

GSM brána

Řídící pracoviště systému je vybaveno několika bránami GSM, které umožňují rozeslat SMS na předem vytvořené skupiny uživatelů. V případě hrozícího nebezpečí tak lze téměř okamžitě upozornit starosty okolních obcí, nebo zástupce organizací, které se účastní řešení mimořádných událostí.
Po odeslání SMS má obsluha k dispozici přehled odeslaných zpráv a stav jejich doručení.

Monitorování fyzikálních veličin

Systém umožňuje ještě jednu funkčnost, která však v Pardubicích prozatím není využívána. Tím, že veškerá komunikace je obousměrná, je možné připojit do systému snímače fyzikálních veličin, jakými jsou například výška vodní hladiny nebo rychlost větru.

Koncové prvky

Jedinou částí celého systému, která je běžně viditelná, jsou koncová ozvučná místa. Ta jsou v naprosté většině případů umistována na sloupy veřejného osvětlení, odkud jsou také napájena.
Základem každého ozvučného místa je bezdrátový digitální přijímač vybavený zesilovačem a 15 W tlakovými reproduktory. Každé ozvučné místo je navíc vybaveno akumulátorem, který zajišťuje provoz i při výpadku elektrického napájení a to po dobu minimálně 72 hodin.Komunikace jednotlivých přijímačů s řídící stanicí probíhá bezdrátově v pásmu 70 MHz na frekvencích podle Všeobecného oprávnění a na dalších frekvencích, které má město pronajato.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

3 komentář(ů) článku Systém DOMINO v Pardubicích – díl 2. Popis systému

 • Martin

  Paráda, díky moc za článek, přesně takhle jsem si ho představoval. Nenapadlo mě, co všechno to zařízení umí.
  Jedna otázka ještě. Na tom screenu ovládání je povel „Zátopová vlna“ to je jaký signál? Jak bude houkat siréna?

  • Jiří Kyncl

   Systém DOMINO umí rozesílat SMS zprávy přes svoji vlastní SMS bránu (je nyní, z důvodu zálohování při výpadku některého z nich, obsazena SIM kartami všech tří operátorů). Nicméně její „propustnost“ je takto poměrně malá, proto slouží nyní pouze pro svolávání krizového štábu, povodňové komise a pro rozesílání SMS starostům ostatních obcí na území ORP Pardubice. Nicméně město Pardubice „koketuje“ s možností využívání jednoho speciálního operátora, kteý je již implementovatelný do systému DOMINO a ten zvládá již desetitisíce SMS za hodinu. Nicméně se jedná již o webovou aplikaci a já nejsem příliš příznivcem webových záležitostí využívaných při krizových situacích … Nicméně věřím, že se v brzké době systém rozesílání SMS občanům podaří „rozjet“. Jiří Kyncl (oddělení krizového řízení magistrátu města Pardubic)

  • Varovný signál je jen jeden „Všeobecná výstraha,“ tohle má vliv pouze na verbální informaci, která následuje.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: