Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

U pardubického Parama dnes byly započaty výkopové práce

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

U Parama dnes, 28. ledna, byly zahájeny výkopové práce. Firma Geotest zde chce vybudovat dva sanační drény, z nichž bude odčerpávat vodu znečištěnou ropnými látkami, aby snížila starou ekologickou zátěž podniku.

Riziko, že při sanaci dělníci narazí na nevybuchlou munici, ležící v zemi desítky let, je reálné. Na území Pardubic může být z období náletů na město během druhé světové války v zemi podle odhadu pyrotechniků až 130 nevybuchlých leteckých pum. Nejvíce jich má být právě u Parama. V případě nálezu některé z nich by čekala obyvatele v okruhu 600 a následně 1100 metrů evakuace. Stejně tak evakuace by čekala obyvatele žijící podél trasy, po níž by záchranáři nevybuchlou pumu převáželi k případné likvidaci. Opatření by se tak mohla dotknout i 10 tisíc lidí.

Zástupci složek integrovaného záchranného systému, města Pardubice i Pardubického kraje jsou připraveni v případě nálezu přijmout maximální bezpečnostní opatření. Příslušníci HZS Pardubického kraje pracují v normálním režimu. Nejsou stanovena žádná mimořádná opatření. V uplynulých dnech byla na centrální požární stanici Pardubice přesunuta zásahová technika ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín.

 

T 815 8×8 VVN:

Nákladní vozidlo Tatra je upraveno pro přepravu pumy. Korba vozidla je zesílena rámem. Za kabinou jsou umístěny pytle s pískem (k ochraně posádky). Na korbě nákladního vozidla je naložen písek. Puma se uloží do tohoto písku. Tímto je zajištěna proti případným otřesům při převozu.

Foto: HZS ČR

Foto: HZS ČR

T 815 6×6 UDS 214:

Univerzální dokončovací stroj UDS 214 je určen k obnažení pumy a drobným zemním pracím potřebným k zabezpečení místa události. V krajním případně při nemožnosti použít jeřábu k vyzvednutí pumy. Jeřáb k vyzvednutí pumy poskytuje HZS Pardubického kraje.

T-815-6x6-UDS---214

Foto: HZS ČR

S převozem nevybuchlých zajištěných min či munice se příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR již několikrát setkali, a to například při převozu letecké pumy v Libereckém kraji v červenci roku 2011, zajištění munice na Plzeňsku v prosinci 2011, a převoz letecké pumy z pískovny v Dolní Lutyni v Moravskoslezském kraji taktéž v prosinci 2011.
Úkolem příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR bude naložení zajištěné pumy a její odvoz do předem stanoveného místa.

Složky integrovaného záchranného systému i město Pardubice mají cenné zkušenosti s likvidací pumy již z roku 1995. Tehdy byla letecká puma objevena v areálu závodu PARAMO naposledy. I před 18 lety zvládli odborníci svoji práci na výbornou a nedošlo k žádnému incidentu.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Podrobné informace o možné evakuaci naleznete v našem průvodci:

  • průběh evakuace
  • objekty k evakuaci
  • dopravní omezení
  • otázky a odpovědi

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: