Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Únik nebezpečné látky

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

V areálu SemtinZone dnes po poledni došlo k další havárii provázené únikem nitrózních plynů. Oranžový mrak obsahující oxidy dusíku vítr tentokrát zavál nad Pardubice. Nejvíce zasaženy byly části Ohrazenice, Trnová, Doubravice, Polabiny a Trnová. Lidé by neměli větrat a pokud možno nevycházet ven. Podle dispečinku společnosti Synthesia v současné době již k úniku mimo areál společnosti nedochází.

Podle dostupných informací je dnešní havárie podobná pondělní s tím rozdílem, že při explozi zásobníku s nitrózními plyny uniklo do ovzduší více oxidů dusíku než v pondělí časně ráno. „Okamžitě po nahlášení havárie jsme prostřednictvím SMS zpráv informovaly školy a školky a městským rozhlasem veřejnost. Nejde o množství ohrožující život, u osob s alergiemi, kardiovaskulárními nemocemi a chorobami dýchacího ústrojí může však únik způsobit zdravotní potíže,“ uvedl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

Před nebezpečím varoval obyvatele města hasičský záchranný sbor kraje sirénou, poté na nebezpečí upozornil i městský rozhlas a doporučil si připravit jednoduché ochranné pomůcky (např. mokrý šátek přes ústa). Stejným způsobem bude veřejnost informována až nebezpečí pomine.

Dne 21. srpna v 12.42 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen výbuch v areálu chemičky Synthesia, a.s., Pardubice – Semtín. Do ovzduší unikly nitrózní plyny. Žlutý mrak se pohyboval nad Pardubicemi, Rosicemi i Kunětickou Horou. Vítr byl proměnlivý a o rychlosti 4-5 m/s. Bylo těžké přesně určit, kam mrak bude postupovat. Došlo k utržení víka zásobníku stejně jako při události 20. srpna. Dva hasiči museli používat přetlakové obleky, tedy obleky s nejvyšší ochranou. Hasiči se v těchto oblecích pohybovali v samém ohnisku výbuchu, aby uzavřeli i poškozené ventily.

Nitrózní plyny jsou jedovaté a zdravé škodlivé látky, působí dráždivě na sliznici dýchacích cest a plic. Hasiči proto okamžitě varovali starosty okolních obcí o nastalé situaci – aby lidé zbytečně nevycházeli ven, aby si uzavřeli okna a dveře. Obyvatelstvo přímo v Pardubicích bylo varováno rozhlasem i sirénou.
Hasiči ochlazují zásobníky a zkrápějí páry vodní mlhou. Po 14 hodině bylo zřízeno čerpací stanoviště v Černé u Bohdanče.
Mimo areál chemičky jsou připraveni dobrovolní hasiči ze Starých Ždánic, Rábů, Srchu a Lázní Bohdanče. V areálu chemičky zasahují profesionální hasiči z Pardubic, Holic a Chrudimi a  hasiči podniku Synthesia, a.s.
Měřící vůz Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč byl vyslán na Kunětickou Horu k monitorování stavu ovzduší.
 MmP a HZS Pak

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

2 komentář(ů) článku Únik nebezpečné látky

 • zhnuseny pardubak

  Takhle si představujete informování veřejnosti? Včera odpoledne hulákal amplion a tady nic. Jen blbý nápis ať si zavřeme okna. Proč?

  • Dobrý den, původně jsem nechtěl reagovat, ale dobře.
   Tím, kdo zajišťuje varování a tísňové informování jsou hasiči a obce. Máte pravdu, že na tomto webu se krátce po dohoukání sirén objevila pouze informace o úniku nebezpečných látek a výzva k zavření oken a dveří. To je ale myslím v tomto případě dostatečná informace. Pokud podrobnější informace neměli ani hasiči, těžko mohly být zde.
   Navíc tento web nemá suplovat zpravodajství a vzhledem k tomu, že ho provozuje malá neziskovka, na to nemá ani prostředky – aktuální informace přinášel např. Český rozhlas Pardubice.
   Po havárii jsem na kontaktním telefonu sdružení odpovídal v první hodině na asi dvacet dotazů obyvatel, do toho zjišťoval dosažitelnost vlastních členů a na aktualizaci webu skutečně nebyl čas.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: