Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Ve čtyři hodiny ráno došlo k požáru skladu v Synthesii, a.s. v Semtíně. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. O události byli informováni starostové okolních obcí i primátorka města Pardubic. Mělo by se jednat o požár dvou hal – skladů s minerálním olejem. Jelikož se jedná o rozsáhlý požár, operační důstojníci v 5.45 hodin povolávají na místo další hasičské jednotky, již z třetího stupně požárního poplachu.
Díky rychlému příjezdu první jednotky na místo se podařilo zjistit, odkud se požár začal šířit. Hoří zpracovatelská linka k likvidaci oleje a požár se rozšířil i na sklad s minerálními oleji. Při požáru došlo i k několika explozím. Plameny zachvátily i dva nákladní automobily. Do ovzduší unikají jedovaté zplodiny hoření. Hasiči upozorňují obyvatele Pardubic a okolních obcí, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali.
Při požáru, který je již v současné době pod kontrolou, došlo k vývinu zplodin hoření, z nichž velká většina se díky povětrnostní situaci rozplynula v ovzduší. Na území města je cítit zápach, který však nijak neohrožuje zdraví občanů.
Výjezdová havarijní skupina Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč provedla v nejvíce exponované oblasti zasažené požárem v průmyslovém areálu Pardubice- Semtín chemický průzkum s výsledky, jež nepotrvzují výskyt škodlivin v množství, které by ohrožovalo zdraví.
Hasičům se podařilo uchránit před plameny všechny okolní budovy v areálu Synthesie. Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 – 25 milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování. Jednotky sborů dobrovolných hasičů se již vrátily na své základny. Na místě jsou profesionální hasiči z Pardubic, hasiči podniku Synthesia Pardubice a hasiči podniku Paramo Pardubice. Požár není ještě zlikvidován.
Třetí stupeň poplachu
(1) Třetí stupeň poplachu je vyhlašován v případě, že
a) mimořádná událost ohrožuje více jak 100 a nejvýše 1000 osob, část obce nebo areálu podniku, soupravy železniční přepravy, několik chovů hospodářských zvířat, plochy území do 1 km2, povodí řek, produktovody, jde o hromadnou havárii v silniční dopravě nebo o havárii v letecké dopravě, nebo
b) záchranné a likvidační práce provádí základní a ostatní složky nebo se využívají síly a prostředky z jiných krajů,
c) je nutné složky při společném zásahu koordinovat velitelem zásahu za pomoci štábu velitele zásahu a míst zásahu rozdělit na sektory a úseky.
(2)Na základě rozhodnutí řídícího důstojníka hasičského záchranného sboru kraje oznamuje operační a informační středisko kraje vyhlášení třetího stupně poplachu poplachového plánu kraje hejtmanovi. Stejným způsobem nebo na základě žádost velitele zásahu se oznamuje vyhlášení třetího stupně poplachu poplachového plánu kraje starostovi obce s rozšířenou působností.
[nggallery id=68]
Foto a video: HZS Pardubického kraje
Skvělé. A sirény opět nehoukaly. I městský rozhlas mlčí. Hlavně že pardubice na bruslích tu vyřvávají furt.
Informování obyvatel prostřednictvím rozhlasu je plně v kompetenci starostů jednotlivých obcí. V případě Pardubic rozhlas informoval minimálně dvakrát. Neřeknu Vám ale v kolik hodin poprvé, nejsem momentálně v Pardubicích. Stejně tak se informace objevila na webu magistrátu.
Pokud jde o ostatní obce, přiznám se, že nevím, jestli rozhlasem informovaly.
Sirény měly bez váhání pustit a rozhlas měl hlásit okamžitě po vzniku požáru. Tohle je trestuhodné lemplovství.
Připomíná mi to situaci před rokem, kdy došlo v Semtíně k explozi. Také se tehdy objevila kritika, že nebyly v Pardubicích spuštěny sirény, přitom k tomu nebyl důvod.
To je furt dokolečka. Synthesia to pos…a. Měla zapnout sirény a varovat lidi, ne vydávat nějaké tiskové zprávy. ty nikomu nepomůžou.
Ano, Synthesia ne vždy postupovala tak, ja by bylo vhodné. Ty případy jsou dostatečně známé a sám jsem si neospustil kritiku. Ale v tomto případě skutečně nevidím žádný problém.
Spuštění sirén je věcí hasičů a použití městského rozhlasu je věcí starostů daných obcí. Pokud mám správné informace, tak starostové i hasiči byli společností informováni.
Ono je samozřejmě možné spustit sirény a hlášení v rozhlase okamžitě po nahlášení požáru, ale jaké by to mělo důsledky?
Sirény i rozhlas by varovaly před nebezpečím, které by v tu dobu nebylo známé. Vypukla by panika, každý by si informaci trochu „přikreslil“ a za chvíli bychom tu měli zaručeně pravdivé zprávy o tom, že celé Pardubice vymřou na otravu.
Nechme sirény, potažmo celý varovný systém, skutečně jen pro případy, kdy hrozí obyvatelům nebezpečí.