Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

V chrastecké škole dnes dopoledne hořelo, naštěstí jen cvičně

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Dnes, ve čtvrtek 19. dubna, v 8.40 hodin došlo v kabinetu informatiky ve druhém nadzemním podlaží Základní školy v Chrasti k požáru. Ve vedlejší počítačové učebně zůstalo uvězněných 21 žáků s učitelkou. Plameny zcela odřízly únikovou cestu a na pomoc museli přijet hasiči. Takový byl námět taktického cvičení, které se dnes uskutečnilo v Základní škole Chrast.

Po příjezdu hasičů na místo byla již téměř celá škola evakuována a hasiči se tak moli soustředit zejména na záchranu uvízlých dětí v počítačové třídě. Početní kontrolou bylo zjištěno, že chybí ještě čtyři osoby. Hasiči se rozdělili do čtyř skupin a v dýchacích přístrojích začali prohledávat budovu školy. Průzkumná skupina zjistila, že hoří v kabinetu počítačové učebny a požár se rozšířil do chodby. Hasiči nasadili potřebné proudy k likvidaci požáru. Jelikož došlo k zakouření chodby, bylo rozhodnuto o zřízení vnější zásahové cesty pomocí výškové techniky. Kouř rychle zaplnil celé druhé nadzemní podlaží školy. Všech uvězněných 22 osob bylo pomocí výškové techniky zachráněno.

Hledané čtyři osoby byly postupně nalezeny a z budovy zachráněny. První osoba byla nalezena v kotelně školy bez známek zranění, ale se známkami stresového jednání a paniky. Hasiči osobu vyvedli mimo nebezpečí. Další osoba byla nalezena na chodbě ve druhém podlaží v bezvědomí. Tady hasiči uložili zraněnou osobu do nosítek, podali jí kyslík, vynesli z požárem zasažených míst a předali do péče zdravotníkům. Nasazena byla přetlaková ventilace k odvětrání zakouřených prostor. Třetí osobu hasiči nalezli ve staré budově školy a vyvedena byla pomocí vyváděcí masky. Čtvrtá osoba byla nalezena na půdě a zcela bez zranění.

Požár hasiči zlikvidovali, velitel zásahu požádal zástupce města o umístění žáků do náhradních prostor a na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů.

Cílem cvičení hasičů bylo seznámit se s problematikou a charakterem objektu Základní školy v Chrasti. Ověření dostupnosti výškové techniky, prověření nástupních ploch, evakuace osob a v neposlední řadě vyhledávání osob v neznámém objektu.

Text a foto: por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

[nggallery id=71]

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: