Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

V největším obchodním centru AFI Palác Pardubice dnes hořelo

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Minutu před osmou hodinou ranní se k AFI Paláci Pardubice sjely hasičské vozy. Důvodem bylo oznámení na operační a informační středisko hasičů, že v objektu došlo k požáru strojovny. Uvnitř zakouřené strojovny měl zůstat zaměstnanec.

AFI7

Hasiči se ihned po příjezdu na místo vystrojili a vybavili dýchacími přístroji, termokamerou, lanem, svítidlem i hasicím přístrojem a provedli průzkum ve třetím nadzemním podlaží – strojovně. Další průzkumná skupina se vybavila nejen dýchacími přístroji, hadicemi, proudnicí, klíčem na spojky, lanem, svítilnou a napojili se ve třetím nadzemním podlaží na suchovod. Třetí průzkumná skupina s potřebným nářadím a výzbrojí ustavila automobilový žebřík tak, aby mohla co nejúčinněji zlikvidovat požár. V silně zakouřené strojovně byla nalezena osoba v bezvědomí. Hasiči ji nasadili vyváděcí masku, na nosítkách ji vynesli a poskytli ji kyslíkovou terapii. Přetlakovou ventilací byly postupně odvětrány zakouřené prostory. Evakuováni byli všichni přítomní zaměstnanci tohoto objektu.

Naštěstí se nejednalo o skutečný požár, ale o cvičení na největší obchodní centrum v Pardubicích.
Zraněná osoba byla přenesena k hlavnímu vchodu, kde byla předána zdravotníkům. Požár hasiči nakonec zlikvidovali.

AFI Palác je velmi členitý objekt se třemi nadzemními podlažími, na střeše se nachází strojovny vzduchotechniky. Nejvýše se nachází multikino s osmi sály, konferenční sál, je zde několik restaurací, velké množství obchodů, velké prostory pro zájmové činnosti a podzemní garáže s asi 550 parkovacími stáními.

V objektu se obvykle nachází 6 000 i více osob. Je zde zapojeno 1 700 čidel elektrické požární signalizace, je zde instalováno i stabilní hasicí zařízení se sprinklery. V budově je zařízení odvodu tepla a kouře i evakuační rozhlas, které se aktivují spuštěním elektrické požární signalizace. V objektu se nachází 8 chráněných únikových cest, ve kterých jsou vestavěny suchovody, kde se mohou hasiči z obou stran napojit a nemusí tahat hadice po schodech. Navíc je v objektu zajištěna ostraha 24 hodin denně.
Objekt je ale dále propojen s obchodním domem Tesco a v těsném sousedství se nachází také hotel Labe s kapacitou asi 350 lůžek a dvěma restauracemi.

Nebezpečí je tu hodně, ale bezpečnostních zajištění pro co nejrychlejší likvidaci mimořádné události je také dost. Hasiči se ve středu 21. ledna během taktického cvičení přesvědčili, zda všechna bezpečnostní zařízení jsou funkční. Jedná se o jednu z nejlépe zabezpečených budov v kraji. Dále hasiči prověřili, zda jsou dostupné nástupní plochy a zda je v pořádku dokumentace zdolávání požáru objektu.

Cílem cvičení bylo také ověřit průběh evakuace celého objektu a spolupráci s ostrahou objektu. Velitelé jednotky si prohloubili schopnosti při řízení zásahu a všichni zasahující hasiči si ověřili zásady pohybu v neznámém prostředí i zásah ve velmi ztížených (zakouřených) podmínkách.

Text a foto: por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: